Bardzo Młoda Kultura to program realizowany przez Podlaski Instytut Kultury i Narodowe Centrum Kultury. W jego ramach organizowane są szkolenia, warsztaty, prace badawcze nad edukacją kulturalną w regionie, wizyty studyjne i konkursy na lokalne inicjatywy, które mają na celu rozwój uczestnictwa młodzieży w kulturze.
Wnioski do programu Bardzo Młoda Kultura 2023-2025 były przyjmowane do 15 lutego 2023 r. O dofinansowanie mogły ubiegać się samorządowe instytucje kultury posiadające siedzibę, zakład lub oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W skali regionalnej, komisja przyznała dofinansowanie dwunastu inicjatywom. W skład sędziowski weszli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Podlaskiego Instytutu Kultury oraz organizacji pozarządowych.
- Te pieniądze są dla lokalnych instytucji kultury, animatorów, edukatorów bardzo ważne - podkreśla Wiktoria Wnorowska, dyrektor PIK. - Okazuje się bowiem, że to często jedyna możliwość zrealizowania projektów, które odpowiedzą na realne potrzeby młodych ludzi w zakresie działań artystycznych, pozwolą im wyrazić siebie, a nam, dorosłym, wsłuchać się w ich głos. Dlatego śmiało można powiedzieć, że Bardzo Młoda Kultura to doskonała inwestycja w kulturę w naszym regionie - dodaje.
Projekty, które otrzymały dofinansowanie to:
- Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie – Opowieści w monidłach zaklęte – 9 100 zł;
- Biblioteka Publiczna Gminy Jaświły – PokażMY się – 10 000 zł;
- Augustowskie Placówki Kultury – Jeśli wiesz co chcę powiedzieć… – 10 200 zł;
- Siemiatycki Ośrodek Kultury – Bliskie spotkania z kulturą 4 stopnia – 10 000 zł;
- Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wąsoszu – Wybudźmy kulturę – 11 000 zł;
- Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu – Przekujmy stare w nowe – 11 500 zł;
- Gminne Centrum Kultury w Gródku – GDYBALNIA – utworzenie trzeciego miejsca dla młodzieży – 8 200 zł;
- Hajnowski Dom Kultury – Spektakl Taneczny "Nasze Ścieżki Życia" – 8 000 zł;
- Stowarzyszenie Nasza Szkoła w Hajnówce – Kultura łączy – 11 000 zł;
- Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Sokołach – Dobry czas dla nas – 11 000 zł;
- Sokólski Ośrodek Kultury – ART na STREET’cie – 9 000 zł;
- Suwalski Ośrodek Kultury – WY! Budzić pasje – 11 000 zł.
Wybrane projekty są bardzo różnorodne - obejmują działania w obrębie warsztatów muzycznych, tanecznych, teatralnych, literackich i plastycznych. Na liście znalazły się także happeningi artystyczne. Warto zaznaczyć, że są to przedsięwzięcia, które powstały przy współpracy młodych ludzi. To oni określali, jakie są ich potrzeby i zainteresowania w zakresie edukacji kulturowej.
Nad realizacją projektów będzie czuwał Podlaski Instytut Kultury. Koordynatorzy otrzymają pomoc instruktora z tej instytucji. Będzie on pomagał w realizacji zaplanowanych działań.
24@bialystokonline.pl