Imigrantki jednoczą siły. W Białymstoku powstał klub asymilujący kobiety ze wschodu

2021.03.08 16:55
W poniedziałek (8.03) koordynatorka projektu "Klub Kobiet Imigrantek w Białymstoku" przedstawiła działania i zamiary nowego projektu fundacji Okno na Wschód. Aktualnie do klubu zgłosiło się 120 kobiet, które uzyskują tam wsparcie i rozwój.
Imigrantki jednoczą siły. W Białymstoku powstał klub asymilujący kobiety ze wschodu
Fot: Malwina Witkowska

"Białystok jest bardzo multikulturowy"

Województwo podlaskie jest popularnym kierunkiem migracji cudzoziemców ze wschodu. Znaczną część imigrantów stanowią kobiety, którym ciężko jest się zasymilować. Dlatego, z inicjatywy fundacji Okno na Wschód stworzono Klub Kobiet Imigrantek w Białymstoku.

- Białystok jest bardzo fajnym miastem, ponieważ jest bardzo multikulturowy, nie ma żadnych barier. Polki akceptują i są bardzo otwarte w rozmowie i wsparciu imigrantek - mówi Liza Mickiewicz, kierująca projektem.

Aktualnie spotkania odbywają się online, ale gdy restrykcje zostaną zniesione, wtedy będzie możliwość zobaczenia się na żywo. W chwili obecnej w klubie jest 120 kobiet, które pochodzą z m.in. Rosji, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu i innych krajów byłego Związku Radzieckiego.

- Bardzo dużo Polek albo osób ze wschodu, które wiele lat temu przyjechały tutaj, z chęcią wychodzą do imigrantów, chcą się podzielić własnym doświadczeniem - dodaje Liza Mickiewicz.

Czego oczekują członkinie?

W klubie kobiety zyskują wsparcie mentorskie, psychologiczne, poradnictwo zawodowo-edukacyjne. Prowadzone są warsztaty menedżerskie dla liderek czy kursy języka polskiego. Klub Kobiet Imigrantek ma na celu pomóc znaleźć przyjaciół oraz dać kobietom przestrzeń do aktywności i rozwoju.

Weronika pochodzi z Białorusi i jest jedną z członkiń klubu. W Polsce mieszka od 1,5 roku. Do Białegostoku przyjechała razem z mężem i synem. Nie miała żadnych przyjaciół, przez co czuła się samotna.

- Bardzo bym chciała znaleźć w klubie wsparcie innych kobiet, nie tylko imigrantek. Oczekuję wsparcia środowiska Polek, bo niczym się nie różnimy. Chciałabym uczestniczyć w różnych działaniach, oczekuję integracji, asymilacji, aby czuć się bardziej komfortowo - mówiła.

Natomiast Irena z Gruzji mieszka w Polsce z mężem i córką.

- Przejechałam tu, aby wyrazić siebie, wykorzystać zdobyte umiejętności i doświadczenie. Okno na Wschód jest fundacją, która pomaga zrealizować moje pomysły i plany w życiu. Fundacja stworzyła klub kobiet w Białymstoku, którego ideą jest, abyśmy my imigranci z różnych krajów mogliśmy integrować się i być częścią Białegostoku - podkreślała.

Okno na Wschód

Fundacja Okno na Wschód przeprowadza szereg inicjatyw, które mają na celu pomóc osobom ze Wschodu.

- Stworzyliśmy punkty konsultacyjne, w niektórych udzielaliśmy poradnictwa prawnego, administracyjnego, udzielaliśmy informacji dla cudzoziemców, którzy decydowali się na przeniesienie do Polski i w tym niełatwym kroku potrzebowali wsparcia – tłumaczył Łukasz Pogorzelski, wiceprezes zarządu Fundacji Okno na Wschód.

Celem organizacji jest wsparcie kobiet, które znajdują się w ciężkiej sytuacji i nie wiedzą jak rozwinąć skrzydła, czy jak uzyskać pomoc od innych.

Koordynatorka Liza Mickiewicz opiekuje się wszystkimi kobietami w klubie. Dodała, że po 18 miesiącach uczestnictwa w klubie chce, aby członkinie mogły samodzielnie realizować działania na rzecz innych kobiet.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1704 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39