Kampania informacyjna jest prowadzona poprzez media, billboardy i ulotki. Jednocześnie odbywają się szkolenia i spotkania z przedstawicielami spółdzielni, instytucji i sklepów wielkopowierzchniowych. Teraz najważniejsze jest, by zebrać od właścicieli nieruchomości deklaracje, w których zostaną podane metraże lokali, a na ich podstawie będą naliczane opłaty za odbiór odpadów.
Do magistratu powinno wpłynąć 31-35 tys. deklaracji. Około 20 tys. będzie pochodzić od właścicieli domów jednorodzinnych, a 15 tys. od wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Mieszkańcy bloków deklaracji składać nie będą – zrobią to administracje wspólnot i spółdzielni. Powinni natomiast wypełnić je właściciele domów oraz firmy i instytucje.
Deklaracje można składać w 4 punktach: w Urzędzie Miejskim przy ul. Słonimskiej 1 (w godz. 8.00-15.00), w siedzibie spółki Lech przy ul. Kombatantów 4 (7.30-15.30), w kasach targowiska przy ul. Kawaleryjskiej (poniedziałek-piątek 7.30-15.30, sobota 7.30-15.30, niedziela 10.00-14.00) oraz przy ul. Branickiego 9 (od przyszłego tygodnia w godz. 8.00 do 18.00). Wszystkich informacje dotyczące nowego systemu można zdobyć na stronie internetowej www.odpady.bialystok.pl oraz poprzez infolinię 85 741 79 83.
Do końca tego tygodnia do wszystkich domów zostaną dostarczone formularze deklaracji wraz z instrukcją ich wypełniania.
- Niezłożenie deklaracji to tak, jak niezłożenie PIT-u – mówi Adam Kamiński, wiceprezes spółki Lech. Tłumaczy też, że wobec osób, które tego nie zrobią, będzie wszczynane postępowanie administracyjne oraz zostaną naliczone odsetki ustawowe.
Do dnia dzisiejszego wpłynęło tylko 826 deklaracji, jest to niewiele, dlatego urzędnicy apelują, by zrobić to jak najszybciej. Termin ich złożenia mija 31 maja.
W tej chwili trwają przetargi, w których zostaną wybrane firmy odbierające śmieci od białostoczan. Do drugiego etapu zostało dopuszczonych 7 przedsiębiorstw. Starają się one o kontrakty w 6 sektorach, na jakie został podzielony Białystok. Co prawda pojawiły się odwołania, do rozstrzygnięć pierwszego etapu postępowania, ale wszystkie trzy (w tym ostatnie dziś) odrzuciła Krajowa Izba Odwoławcza.
Według harmonogramu do 6 maja firmy będą składały swoje oferty cenowe. W maju zostanie podana informacja o wyborze najtańszych. Już od połowy czerwca będą one rozstawiać pojemniki na odpady.
ewelina.s@bialystokonline.pl