W Polsce coraz częściej wirus HIV wykrywa się u osób w przedziale wiekowym 50-60 lat. Eksperci z Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae, którzy zajmują się wirusem HIV od ponad 20 lat, twierdzą, że szczególnie duże ryzyko zakażenia istnieje wśród kobiet. Według specjalistów najbardziej narażone są panie aktywne, samodzielne, czynne zawodowo oraz te, które mają wysoką pozycję zawodową i są zamożne. Kłopot jednak polega na tym, że większość kobiet z tej grupy społecznej w ogóle nie rozpatruje HIV jako zagrożenia. I tym łatwiej padają jego ofiarą.
- Stres, codzienna rywalizacja, nastawienie na uzyskanie jak najlepszych wyników prowadzą do podejmowania ryzykownych zachowań. Odreagowanie następuje często przez ucieczkę w przygodne kontakty seksualne - mówi Mateusz Liwski, prezes Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae. Psychoterapeuci często obserwują, że osoby przeciążone codziennymi nerwowymi sytuacjami wykorzystują przerwy w pracy do skorzystania z usług seksualnych. - Tu nie ma wyjątku, zjawisko to dotyka obu płci - dodaje Mateusz Liwski.
Warto zatem skorzystać z dostępnej pomocy, która często jest bezpłatna. Wiele informacji dotyczących wirusa HIV możemy uzyskać, nie wychodząc z domu. Na stronie internetowej www.leczhiv.pl od kilku miesięcy działa Wirtualny Punkt Pomocy dla ludzi żyjących z HIV. Bezpłatnych odpowiedzi na wysyłane mailem pytania udzielają tam: profesjonalny edukator, psycholog i prawnik współpracujący z Fundacją Edukacji Społecznej.
lukasz.w@bialystokonline.pl