Ponad pół miliona archiwaliów - poloników zdobytych przez historyków związanych z Uniwersytetem w Białymstoku w archiwach w Mińsku i we Lwowie zostało przekazanych do Archiwum Państwowego. W sumie przekazano 435 tys. skanów z z Państwowego Archiwum we Lwowie z zespołu księgi miejskie przemyskie. Dokumenty te trafią teraz do Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Oddano też 77 tys. stron ksiąg ziemskich podlaskich z Archiwum Państwowego w Mińsku, w tym przypadku część z nich pozostanie w pracowni naukowej Archiwum Państwowego w Białymstoku.
Obecnie historycy realizują wieloletni projekt, który umożliwia im badania i opracowywania cyfrowo istotnych dla naszej historii dokumentów. To o tyle ważne, bowiem podczas II wojny światowej zniszczeniu uległo nawet do 70% archiwaliów, które znajdowały się wówczas w Warszawie. A odczytanie i analizowanie ocalałych dokumentów, które znalazły się poza granicami kraju np. na Białorusie, Ukrainie, Litwie czy Łotwie pozwalają kreować prawdziwą historię Rzeczypospolitej. W 2010 r. Instytut Badań Nad Dziedzictwem Kulturowym Europy powołał do życia największe w Polsce repozytorium cyfrowe poloników. Znajduje się w nim baza udostępnianych sukcesywnie, za pozwoleniem archiwów zagranicznych, kopii polskich dokumentów.
W 2024 r. na UwB odbędzie się 21. Powszechny Zjazd Historyków Polskich. W organizację wydarzenia włącza się także Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, która będzie odpowiedzialna merytorycznie za zorganizowanie panelu dotyczącego archiwistyki i wyzwań stojących przed archiwami w Polsce,
justyna.f@bialystokonline.pl