Historia Niemców w Białymstoku

2010.09.08 00:00
O fabrykanckim Białymstoku opowie jutro historyk Jolanta Szczygieł-Rogowska. Wykład okrasi wystawa fotografii i pokaz slajdów. Niezwykłe jest miejsce - niedostępny na co dzień pałac Beckera przy ul. Świętojańskiej 15.
Historia Niemców w Białymstoku
Fot: A.D.
Hala dawnej fabryki Beckera przy Świętojańskiej

Co my, współcześni mieszkańcy, wiemy o Niemcach, którzy osiedlali się w Białymstoku już za czasów Jana Klemensa Branickiego? Przybysze z różnych stron Europy przenosili tutaj swoje kulturę, obyczaje, tradycje, religię, wnosząc wielki wpływ w rozwój miasta nad Białą. To oni zbudowali podwaliny pod "Manchester Północy", jak nazywany był Białystok w końcu XIX wieku.

Saksończycy, byli żołnierze wielkiej armii napoleońskiej, po przegranej kampanii w 1812 roku osiedlali się w obwodzie białostockim i samym mieście. Właśnie oni zaczęli zakładać pierwsze warsztaty tkackie. Po wprowadzeniu wysokich ceł w 1834 roku na produkty z Królestwa wielu fabrykantów przeniosło swoje zakłady na Białostocczyznę. W 1834 r. Wilhelm Zachert otworzył pierwszą fabrykę w Supraślu. W 1840 r. w Choroszczy Christian Moes buduje kolejny zakład. Hasbach wybrał podbiałostockie Dojlidy, bracia Commichau i Becker - Białystok. Produkowane na Białostocczyźnie towary bez cła wysyłano w głąb Rosji, na Daleki Wschód i do Japonii.

Początek spotkania o godz. 18. Odbywa się ono w ramach trwającego do piątku festiwalu "Inny Wymiar - sąsiedzi".

andy

1845 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39