Mogłoby się wydawać, że wygląd makijażu zależy przede wszystkim od rodzaju i jakości stosowanych kosmetyków. Poniekąd tak jest, ale sięgnięcie nawet po luksusowy puder na nic się zda, jeśli do jego aplikacji wybierzesz niedoczyszczony i, co gorsza, uszkodzony pędzel. I nie chodzi tylko o kwestie estetyczne – pamiętaj, że włosie ma bezpośredni kontakt z Twoją cerą, to na nim zbierają się sebum, bakterie i resztki naskórka. Należy dodać do tego gromadzące się kurz i i pył, oraz – naturalnie – pozostałości po kosmetykach. Jeśli nie będziesz regularnie czyścić Twoich akcesoriów do make-upu, pomyśl tylko, co przenosisz na twarz za każdym użyciem pędzla. Efektem mogą być liczne podrażnienia oraz stany zapalne trudne do wyleczenia.
Włosie naturalne a syntetyczne – o czym musisz pamiętać?
Higiena tych dwóch rodzaju włosia różni się między sobą. Po pierwsze, pędzle naturalne powinny być czyszczone wyjątkowo delikatnie, by nie naruszać struktury ich włosia. Mocne pocieranie i stosowanie silnych detergentów mogą powodować wypadanie pojedynczych włosków, a także odkształcanie się ich, co uniemożliwi prawidłową aplikację kosmetyków. Po drugie, pędzle do makijażu z włosia syntetycznego choć mniej wymagające, także potrzebują odpowiednich środków do mycia, np. delikatnego szamponu, który nie wysuszy włosia.
Jak prawidłowo myć i suszyć pędzle?
- Myjąc włosie, trzymaj pędzel do dołu, tak, by brudna woda spływała z pędzla do umywalki, a nie do wnętrza skuwki, gdzie znajduje się klej. Może to bowiem doprowadzić do wypadania pojedynczych sztuk.
- Do mycia wybieraj specjalne detergenty przeznaczone do czyszczenia pędzli lub naturalne kosmetyki, które masz w łazience, np. mydło w płynie lub szampon. Agresywne środki mogą wysuszać włosie, przez co nie będzie w stanie absorbować pigmentów z kosmetyków.
- Mycie rozpocznij od przygotowania roztworu: w zgłębieniu dłoni zmieszaj kilka kropel preparatu do czyszczenia z odrobiną wody. Następnie zanurz w nim pędzel i zacznij delikatnie pocierać o wnętrze ręki. Po wszystkim spłucz dokładnie włosie i odłóż na specjalny stojak (oczywiście włosiem do dołu) lub połóż na czystym ręczniku. Nie wyciskaj nadmiaru wody i nie staraj się na siłę wyginać włosa w jakąkolwiek stronę. Prawidłowa technika mycia sprawia, że włosie samo wraca do naturalnego kształtu, a woda po pewnym czasie całkowicie wyparuje.
- Patent na efektywne mycie pędzli: w drogeriach są dostępne specjalne płytki wykonane z silikonu. Posiadają kilak rodzajów nawierzchni, dzięki czemu dokładnie pozbywają się z włosia wszystkich resztek kosmetyków. Wystarczy nałożyć odrobinę detergentu na płytkę i delikatnie pocierać pędzlem o wypustki.
- Jeśli nie masz warunków do umycia pędzli, a chcesz szybko je odświeżyć, możesz warunkowo zastosować specjalny preparat dezynfekujący w spreju. Po spryskaniu włosia i przetarcia go chusteczką wystarczy odczekać chwilę, by móc ponownie korzystać z akcesoria. Pamiętaj jednak, że jest to rozwiązanie awaryjne i nie należy stosować go zbyt często.
Jak często czyścić pędzle?
Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju pędzla i częstotliwości jego stosowania do wykonania makijażu. Akcesoria do produktów sypkich, takich jak: puder, bronzer, rozświetlacz i róż, możesz spokojnie myć raz w tygodniu. Z kolei pędzle do kosmetyków w płynie (podkładu, korektora, szminki), a także cieni do powiek, koniecznie czyść zaraz po użyciu. W przeciwnym razie resztki pigmentów mogą się sklejać, tworząc na powierzchni włosia oraz między nimi grudki trudne do usunięcia. A próba ich oczyszczanie może zakończyć się wyrwaniem kilku włosków.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]