HELPERS’ GENERATION! Studenci zachęcają do oddawania szpiku

2022.03.30 14:15
Nadchodzi kolejna, wiosenna odsłona XIII edycji projektu studenckiego HELPERS’ GENERATION! Studenci będą zachęcać do oddawania szpiku.
HELPERS’ GENERATION! Studenci zachęcają do oddawania szpiku
Fot: DKMS/Facebook

Oddanie szpiku kostnego może uratować życie osób chorujących na nowotwory krwi. Dlatego tak ważne jest, by rejestrować się jako potencjalni dawcy. Studenci od lat promują zapisywanie się do grona dawców szpiku podczas projektu HELPERS’ GENERATION. W poniedziałek (4.04) rozpocznie się już XIII edycja tego wydarzenia.

Dotychczas dzięki studenckiej inicjatywie i współpracy młodych ludzi z Fundacją DKMS do potencjalnych dawców szpiku zapisało się 135 tys. osób, a ponad 1000 z nich już oddało szpik ratując tym samym życie osobom śmiertelnie chorym.

"Studenci Twojej uczelni robią wszystko, aby dotrzeć́ z pakietem rejestracyjnym właśnie do Ciebie! Wystarczy, że będziesz śledzić to wydarzenie, a dowiesz się, jak i gdzie możesz dołączyć do bazy Dawców Fundacji DKMS. Jesteś już zarejestrowany? Pomóż nam w budowaniu bazy Dawców i zaproś znajomych i/lub udostępnij wydarzenie! Pamiętaj, #dobropowraca!" - zachęcają organizatorzy akcji w mediach społecznościowych.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek między 18. a 55 rokiem życia, który na stałe mieszka w Polsce. Zarejestrowanie się jako dawca jest szybkie i bardzo proste. Wystarczy przejść krótki wstępny wywiad medyczny, dać sobie pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i wypełnić formularz rejestracyjny z podstawowymi danymi osobowymi. Po przebadaniu materiału genetycznego oraz wprowadzeniu do bazy podanych danych dawca dostaje e-mail z potwierdzeniem, że jest zarejestrowany. Cały ten proces trwa do 4 miesięcy.

W przypadku, gdy okaże się, że dawca ma takie same cechy tkankowe jak pacjent, który choruje na nowotwór krwi DKMS kontaktują się z nim i następnie dochodzi do pobrania komórek i przeszczepiani ich pacjentowi.

Jakie są metody pobrania komórek? Najczęściej pobiera się komórki macierzyste z krwi obwodowej, jest to metoda stosowana w 85% przypadków. Rzadziej, w przypadku 15% dawców pobiera się szpik kostny z talerza kości biodrowej.

Wiele osób obawia się, ze pobranie komórek jest bolesne. Okazuje się, że wcale nie. Większość dawców ból porównuje do tłuczenia o kant szafki.

Dawcą można być wielokrotnie, jednak rzadko zdarza się znalezienie kilku chorych bliźniaków genetycznych:

Żeby nasz "bliźniak genetyczny" mógł otrzymać od nas krwiotwórcze komórki macierzyste, musimy pasować do siebie w zakresie antygenów (białek) zgodności tkankowej HLA – a układ ten daje nam aż 5 miliardów kombinacji! To sprawia, że rejestracja w bazie Dawców szpiku nie gwarantuje tego, że dojdzie do pobrania od nas komórek – to wbrew pozorom dobra informacja, świadcząca o tym, że nasz "bliźniak genetyczny" jest zdrowy! Jak pokazują statystyki, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaje Dawcą - informuje fundacja DKMS.

Akcja studentów zostanie zorganizowana od 4 do 10 kwietnia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1725 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39