Celem zgromadzenia jest wyjście do społeczności Białegostoku z informacją o tym, iż już od soboty można wziąć udział w woluntarystycznym działaniu jako darczyńca. Darczyńcą projektu może być każdy, zarówno pojedyncza osoba, jak też grupy znajomych, firmy. Na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl uruchomiona zostanie baza z informacjami o rodzinach w potrzebie. Przez trzy tygodnie każdy będzie mógł wybrać jedną z nich i specjalnie dla jej członków przygotować wyjątkową paczkę. Projekt można też wesprzeć finansowo poprzez wpłaty na konto lub wysłanie charytatywnego SMS o treści PACZKA pod nr 75465 (5 PLN + VAT).
W sobotę na Rynku Kościuszki i w centrum miasta od godziny 12:00 do 13:00 będzie można spotkać przebranych wolontariuszy, kolorowe postaci z bajek, paczki w czerwono białych barwach. Punktem kulminacyjnym będzie ustawienie na Rynku serca z wolontariuszy i osób, które się na to zgodzą. Serce uwiecznione będzie na fotografii wykonanej z wieży Ratusza w Białymstoku, na którym na czas trwania Kampanii darczyńców, aż do finału umieszczona zostanie flaga Szlachetnej Paczki.
Szlachetna Paczka pomocą obejmie około 12 tys. rodzin, czyli ponad 50 tys. osób w trudnej sytuacji materialnej. Dokładna liczba rodzin nie jest jeszcze znana, bo w całym kraju trwa odwiedzanie ubogich rodzin przez wolontariuszy. Wolontariusze Szlachetnej Paczki, czyli SuperW, rozpoznają sytuację rodzin i konkretne potrzeby. Na tej podstawie tworzą opisy, które trafiają do internetowej bazy. Tam darczyńca może wybrać konkretną rodzinę ze swojej miejscowości i przygotować dla niej mądrą i skuteczną pomoc lub dokonać wpłaty na organizację projektu. Hasło Szlachetnej Paczki 2012, "Zostań bohaterem i zmieniaj świat na lepsze" – to zachęta do wyjścia z tłumu, by wreszcie zmienić otaczający nas świat. Bohaterstwo polega na przekroczeniu swoich spraw i zaangażowania się na rzecz innych.
- Dążymy do świata, w którym ludzie są na siebie otwarci i życzliwi. Pomagają tym, którzy znaleźli się w potrzebie, próbują ich zrozumieć – mówi ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca Szlachetnej Paczki.
Akcja organizowana jest po raz dwunasty. Tylko w ubiegłym roku wartość pomocy przekazanej w paczkach przekroczyła 18 mln zł. W akcję zaangażowało się prawie 150 tys. darczyńców, w tym wiele znanych osób - para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy, Jerzy Dudek, siostry Radwańskie, polscy mistrzowie olimpijscy i liczne kluby piłkarskie.
anna.d@bialystokonline.pl