Naukowcy z Białegostoku otrzymali patent RP za badania nad korzeniowcem sosnowym, który w przyszłości może wspomagać terapię nowotworów. Zespół składał się z naukowców Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej (prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier, dr Ewa Zapora, Marek Wołkowycki, mgr Marcin Stocki) oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (prof. dr hab. Halina Car, dr Anna Sadowska, dr Mateusz Maciejczyk, d. hab. Arkadiusz Surażyński).
W Puszczy Białowieskiej rośnie prawie 1700 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, w tym 190 gatunków, które występują jedynie w tym kompleksie. Badania nad jednym z nich – korzeniowcem sosnowym rozpoczęto kilka lat temu,
Jak podaje Politechnika Białostocka, Heterobasidion annosum uważany jest przez leśników za jeden z najgroźniejszych patogenów leśnych. Powoduje chorobę zwaną hubą korzeni, która prowadzi do zamierania całych drzewostanów, ale badania naukowców dowiodły, że może znaleźć pozytywne zastosowanie w medycynie, zwłaszcza w leczeniu raka jelita grubego.
Dowiodły tego badania "Ekstrakt z grzyba poliporoidalnego, kompozycja zawierająca taki ekstrakt oraz jego zastosowanie". Naukowcy przeanalizowali jego skład chemiczny, zbadali pod kątem genetycznym i jako pierwsi potwierdzili jego potencjalne działanie lecznicze.
Wyniki badań wskazują na olbrzymi potencjał zastosowania we wspomaganiu terapii przeciwnowotworowych oraz profilaktyce zachorowań na nowotwory. Ekstrakt z korzeniowca sosnowego może być aktywnym składnikiem leku przeciwnowotworowego, którego zaletą jest ograniczanie żywotności komórek raka jelita grubego przy niskiej toksyczności wobec komórek zdrowych.
Obecnie na świecie zarejestrowanych jest jedynie kilka leków na bazie związków grzybów o potencjale przeciwnowotworowym.
Wcześniej nikt nie badał właściwości leczniczych korzeniowca sosnowego, choć jest grzybem pospolitym w całej Europie.
ewelina.s@bialystokonline.pl