Podczas rutynowej kontroli Sanepid wykrył znaczne ilości bakterii legionelli w sieci wodociągowej dwóch domów studenta przy ul. Zwierzynieckiej.
- Na początku marca pobraliśmy próbki wody z czterech akademików przy ul. Zwierzynieckiej. Badanie trwało 10 dni, wyniki poznaliśmy 14 marca. W domach studenta nr 1 i 2 poziom bakterii w wodzie był w normie, natomiast w akademikach nr 3 i 4 ilość bakterii była prawie 10-krotnie wyższa niż przewidują przepisy prawne - informuje Anna Wakuluk, kierownik Oddziału Higieny Komunalnej w białostockim sanepidzie.
Póki co Sanepid wydał zakaz korzystania z ciepłej wody tylko w Domu Studenta nr 3 - Gammie, gdzie poziom legionelli był najwyższy. Tam też zostały poczynione już pierwsze działania w walce z bakterią, m.in. powykręcano prysznice we wszystkich łazienkach oraz wygrzewano rury do ponad 60°C, ponieważ w wysokiej temperaturze bakteria ginie.
- W przypadku legionelli zalecamy dezynfekcję termiczną, jeżeli ta nie pomoże, jak to miało miejsce w białostockich szpitalach, dezynfekcję chemiczną. W domach studenta już wdrożono działania naprawcze - tłumaczy Anna Wakuluk.
We wtorek (18.03) Sanepid ponownie pobrał próbki wody. Czy zabiegi poczynione przez administrację akademika pomogły, będzie wiadomo za 10 dni.
- Zostaliśmy poinformowani o wystąpieniu bakterii. Przy każdym wejściu do windy, w samych windach i na korytarzach, w językach polskim i angielskim zostały wywieszone ogłoszenia o kontroli. Możemy brać prysznice w innych akademikach, wystarczy się wpisać na specjalną listę - opisuje Katarzyna, jedna z lokatorek Gammy. Dodaje, że jest to dla niej bardzo uciążliwe, m.in. ze względu na konieczność przenoszenia przyborów toaletowych z jednego budynku do kolejnego.
- Administracja akademika powiadomiła nas, że prawdopodobnie za 2 tygodnie będziemy mogli znowu korzystać z ciepłej wody - mówi Marcin Fiedorowicz, także lokator Gammy, który na czas kontroli korzysta z prysznica znajomych mieszkających w pobliskim akademiku.
Warto przypomnieć, że legionella jest groźną bakterią powodującą ciężkie zapalenie płuc, natomiast najlepszym środowiskiem do jej rozwoju są sieci kanalizacyjne, a dokładniej - ciepła woda.
malgorzata.c@bialystokonline.pl