Od 13 czerwca do 21 sierpnia odnotowano 4 322 takie próby. Dla porównania przed wprowadzeniem strefy w podobnym okresie czasu (70 dni przed, od 4 kwietnia do 12 czerwca 2024 r.) ujawniono 13 980 takich prób. Ponadto od początku funkcjonowania strefy buforowej zatrzymano 248 kurierów, przemycających nielegalnie migrantów - na samej granicy polsko-białoruskiej aż 230.
Jak informuje MSWiA, w Podlaskim Oddziale SG służbę pełni ponad 2 tys. funkcjonariuszy. Do ochrony polsko-białoruskiego odcinka granicy państwowej delegowani są również funkcjonariusze z innych oddziałów, szkoły i ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Także Policja i wojsko są zaangażowane we wsparcie Straży Granicznej przy ochranianiu wschodniej granicy naszego kraju. Służbę na obszarze przy granicy z Białorusią pełni obecnie około 5,5 tys. żołnierzy. W skali całej operacji „Bezpieczne Podlasie”, która rozpoczęła się 1 sierpnia br., zadania będzie realizowało rotacyjnie około 17 tys. żołnierzy.
Strefa buforowa została wprowadzona 13 czerwca br. na ok. 60 km polsko-białoruskiej granicy w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim. Obowiązuje w niej zakaz przebywania. Ustanowiona została na 90 dni na podstawie rozporządzenia MSWiA. Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości. Obszar strefy objętej zakazem nie obejmuje miejscowości i szlaków turystycznych. Na 186 km granicy z Białorusią stoi - zbudowana w 2022 r. - stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Straż Graniczna podpisała umowy na wzmocnienie zarówno stalowej zapory, jak i dodatkowe kamery i oświetlenie na zaporze elektronicznej.
24@bialystokonline.pl