Gra planszowa o kolejkach PRL-u będzie dostępna na całym świecie

2012.04.26 00:00
Instytut Pamięci Narodowej podpisał dziś umowę z firmą "Granna" na druk 25 tys. edukacyjnej gry planszowej pt. "Kolejka". Ten wciąż niedostępny na rynku hit roku 2011, opowiadający o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL, trafi pod koniec czerwca do sklepów i to nie tylko w Polsce.
Gra planszowa o kolejkach PRL-u będzie dostępna na całym świecie
Fot: IPN

O publikacji gry Instytutu Pamięci Narodowej donosiły media w ponad 150 krajach świata. W ciągu kilku dni informacje o "Kolejce" pojawiły się w kilkudziesięciu tysiącach witryn internetowych, a także w stacjach radiowych i telewizyjnych oraz prasie. Uwagę poświęciły jej globalne serwisy informacyjne, m.in. BBC, CNN, Fox News, Associated Press.

Mimo upływu czasu zainteresowanie grą nie słabnie. W styczniu tego roku reportaż o "Kolejce" wyemitowała japońska telewizja NHK, a zapytania o grę spływają z całego świata. - Ostatnio zgłosiła się do nas nauczycielka historii z Seulu, poszukująca gry dla swoich uczniów - mówi Katarzyna Hołopiak z Sekcji Kontaktów Międzynarodowych Biura Prezesa IPN.

Instytut postanowił odpowiedzieć na to zainteresowanie. Czwarte wydanie gry "Kolejka" będzie wydaniem międzynarodowym. W pudełku obok polskich kart znajdą się także zestawy do gry po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, rosyjsku i japońsku. Odbiorców zagranicznych w specyfikę historii Polski oraz gospodarki PRL wprowadzi dołączony do instrukcji wstęp.

W tej chwili w serwisach aukcyjnych można kupić "Kolejkę" za 169 zł. Jednak już w czerwcu gra będzie kosztować około 54 zł. Ze względu na ograniczenia budżetowe IPN będzie to jednak prawdopodobnie ostatnie wydanie gry w tym roku.

Specyficzną miarą popularności "Kolejki" jest pojawienie się kilku gier imitujących hit IPN. Warto podkreślić, iż gra historyczna "Kolejka" ma charakter edukacyjny i nie kopiuje innych znanych od lat gier planszowych. Jej walory popularnonaukowe były weryfikowane przez historyków i poddane recenzji naukowej. Oryginalną "Kolejkę" można poznać po opakowaniu w charakterystyczny, przewiązany sznurkiem szary papier.

E.S.

1849 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39