Głośna wystawa przyjedzie do Białegostoku. Tak wyglądało życie w getcie

2020.01.30 07:39
To jest wzruszający zapis życia i dorastania w łódzkim getcie. W Centrum im. Ludwika Zamenhofa zostanie otwarta wystawa "Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta".
Głośna wystawa przyjedzie do Białegostoku. Tak wyglądało życie w getcie
Fot: BOK/CLZ

W 2017 roku Żydowskie Muzeum Galicja we współpracy z Jewish Family and Children's Services Holocaust Center of San Francisco zorganizowało wystawę "Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta". Z powodu ogromnego zainteresowania wystawą, zarówno odwiedzających, jak i licznych instytucji, organizatorzy stworzyli jej edukacyjną, podróżującą wersję.

Wystawa prezentuje historię Rywki Lipszyc, młodej dziewczyny (we wrześniu 1939 roku miała 10 lat), która swoje zmagania z wojenną rzeczywistością udokumentowała w pamiętniku. Właśnie ów pamiętnik, będący wzruszającym zapisem życia i dorastania w łódzkim getcie oraz świadectwem żydowskiej dziewczynki, która mimo utraty rodziny i wielu chwil zwątpienia do końca nie traciła nadziei, stanowi punkt wyjścia wystawy.

Na wystawie znalazły się także unikalne, historyczne artefakty i dokumenty z muzeów z Polski, USA, Izraela, Niemiec i Belgii, będące przejmującym świadectwem, uwypuklającym personalny wymiar zagłady. Wymiar, który łatwo można pominąć, ucząc o Holokauście. Wystawie towarzyszą również archiwalne zdjęcia najbardziej znanych fotografów łódzkiego getta: Henryka Rossa, Mendla Grossmana i Waltera Geneweina, który utrwalił ówczesną rzeczywistość na kolorowych kliszach. Niektóre z negatywów są zniszczone, niekompletne. Przechowywane w zamkniętych pojemnikach, w ziemi, w ukryciu uległy częściowemu uszkodzeniu, dlatego pokazują tylko część zatrzymanego na kliszy obrazu. Są fragmentaryczne, jak cała opowieść o Rywce, która - podobnie jak te negatywy - musiała czekać długie lata, by ujrzeć światło dzienne. Pamiętnik dziewczynki, zapisany na 112 pożółkłych kartach, świat poznał dopiero w 2008 roku.

Ekspozycja stanowi unikalne narzędzie edukacyjne, które może ułatwić percepcję II wojny światowej i samego Holokaustu. Rywka staje się przewodniczką w świecie chaosu, upadku wartości, cierpienia i śmierci. Dzięki takiej biograficznej perspektywie odbiorcy łatwiej jest zbliżyć się do przeszłości i utożsamić z bohaterką opowieści.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (31.01) o godz. 18.00. Ekspozycja będzie czynna do 1 marca.

Zobacz też: Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1497 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39