NFZ podpowiada gdzie się leczyć podczas „majówki”
W razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjenci mogą skorzystać z kilku form pomocy:
- punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godz. od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w dni wolne od pracy przez całą dobę;
- izby przyjęć lub szpitalne oddziały ratunkowe - w razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć lub szpitalne oddziały ratunkowe.
Podejrzewasz zakażenie koronawirusem - koniecznie poinformuj o tym dyspozytora
Pacjenci, którzy podejrzewają, że ich zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, powinni skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalnie przygotowanym szpitalem jednoimiennym bądź inną placówką z oddziałem zakaźnym.
W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy zespołu ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Jeśli chory podejrzewa, że jego zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem lub miał kontakt z osobą zakażoną, powinien koniecznie poinformować o tym dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie.
Szczegółowe informacje wraz z danymi kontaktowymi można znaleźć na stronie Podlaskiego NFZ.
Pacjenci mogą korzystać również z infolinii i teleporad:
- telefoniczna Informacja Pacjenta NFZ 800 190 590 - bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, a także w razie potrzeby skorzystać ze wsparcia psychologicznego;
- z myślą o osobach dzwoniących z zagranicy uruchomiony został specjalny numer (+48) 22 125 66 00;
- platforma teleporad na www.pacjent.gov.pl dla wszystkich, którzy podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem.
24@bialystokonline.pl