Galerie i muzea od 4 maja otwarte! Co można zobaczyć? [PRZEWODNIK]

2021.05.04 07:35
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia od wtorku (4.05) galerie i muzea mogą zostać otwarte dla zwiedzających. Skorzystacie z tej możliwości?
Galerie i muzea od 4 maja otwarte! Co można zobaczyć? [PRZEWODNIK]
Fot: Anna Kulikowska
Wystawa "Karny&Noak"

Galeria Arsenał

W Galerii Arsenał do obejrzenia są dwie wystawy: Diany Lelonek "Kompost" oraz Amélie Bouvier "Tam, gdzie słońce kładzie się spać".

"Kompost" to popandemiczna (czy raczej śródpandemiczna) wystawa Diany Lelonek – artystki łączącej sztukę z naukami przyrodniczymi i aktywizmem, badającej relacje między ludźmi i nieludźmi a środowiskiem. Kompost to cmentarzysko roślin – a zarazem niezwykle żyzne miejsce powstawania życia, ciepłe schronienie umożliwiające przetrwanie czy przepoczwarzenie się do nowej formy. Ten poziom ambiwalencji odnajdziemy w postantropocentrycznych wizjach powolnego porastania mchem i perspektywie znieczulenia ziołowymi naparami jako sposobu radzenia sobie ze strachem.

"Tam, gdzie słońce kładzie się spać" to wystawa Amélie Bouvier, która prezentowana jest nieopodal miejsca, w którym w 1827 roku spadł deszcz meteorytów. Kontekstualizuje przez to historyczne narracje ze współczesnymi interpretacjami. Inaczej niż w muzeach specjalizujących się w naukowej prezentacji obiektów geologicznych, wybrane na wystawę meteoryty z kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów Muzeum Ziemi PAN zestawione są nie tylko z publikacjami naukowymi z XIX w., ale też ze współczesnymi pracami artystycznymi: rzeźbami, obrazami, pracami na papierze i wideo. Rozpatrywane jako całość stanowią refleksję na temat spotkań Kosmosu z Ziemią jednocześnie w obszarach nauki, literatury i sztuki.

Obie wystawy można oglądać do 2 czerwca. Galeria czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12:00 - 18:00.

Galeria Sleńdzińskich

W siedzibie ul. Wiktorii 5 można obejrzeć wystawę "Karny&Noak". Są to spontanicznie powstałe portrety jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX w. Alfonsa Karnego, wykonane przez poliglotę, podróżnika, miłośnika sztuki i amatora fotografii – Jerzego Noaka. Spotkanie obu tych osobowości zaowocowało ponad sześćdziesięcioma kadrami przedstawiającymi Alfonsa Karnego innego, niż znamy go z kart opracowań poświęconych historii sztuki.

Wystawa czynna do 9 maja. Siedziba czynna w godz. 11:00 - 17:00.

W siedzibie ul. Legionowa 2 można zobaczyć wystawę Krzysztofa Chyżego "Miejsce człowieka a terytorium artysty". Co się wydarzyło w dziedzinie kultury i sztuki w związku z pandemią? Czy jest coś wyjątkowego, co na stałe wpłynęło na funkcjonowanie świata sztuki w Polsce czy poza nią? Na pewno pojawiły się nowe możliwości w odbiorze sztuki i w jej przekazywaniu. Rozwinęły się media cyfrowe, dostosowując zaistniałą sytuację do środków technologicznych. Aby ułatwić dostęp do dzieła, zachęcano artystów do tworzenia z myślą o sieci, ogłaszając nabory do grantów. Skorzystał z tego Krzysztof Chyży. Otrzymał stypendium MKiDN – "Kultura w sieci", w ramach którego zrealizował projekt pt. "Miejsce człowieka a terytorium artysty". Obrazy Krzysztofa Chyżego zostały zamieszczone w sieci, ale dotąd nie można było ich zobaczyć fizycznie. Koniec końców nic przecież nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z pełną życia sztuką. Obecna wystawa daje taką możliwość otwartego.

Wystawa czynna do 9 maja. Siedziba czynna w godz. 11:00 - 17:00.

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum Zamenhofa

Wystawa "Schizofren(ja)" to cykl fotografii, poprzez które autorka - Agnieszka Kardasz chciałaby przybliżyć świat schizofrenika i jej rozumienie jego rzeczywistości. "We mnie, córce bohatera cyklu, to rozumienie kształtowało się przez lata. Na prezentowanych zdjęciach mój Tata staje się przedstawicielem osób odbierających otoczenie inaczej niż większość z nas, bo schizofrenia wpływa znacząco na postrzeganie świata, siebie i innych. Wpływa na jakość życia chorych i ich bliskich" - czytamy słowa autorki.

Wystawa czynna do 15 maja.

Wystawa "Oto jest M. Šašek" (org. Wydawnictwo Dwie Siostry). Paryż, Rzym, Nowy Jork, Londyn, Monachium, Wenecja – ileż tam imponujących budynków, słynnych placów i pięknych parków. Każde z tych miast ma inną historię i niepowtarzalny klimat, a dzięki mistrzowskim ilustracjom Miroslava Šaška będziecie chcieli odwiedzić je wszystkie! Tworzona od końca lat 50. XX wieku seria ilustrowanych albumów ukazuje najsłynniejsze miasta świata z ich znakomitymi zabytkami i niezwykłymi zakątkami. Przewodniki z serii "Oto jest… " przyniosły Miroslavovi Šaškovi międzynarodową sławę i do dziś zachwycają młodych czytelników na całym świecie. Jego wysmakowane i pełne humoru ilustracje zapraszają do świata sprzed kilku dekad, prezentując nie tylko budynki, ale także zwyczaje, stroje, pojazdy i mnóstwo ciekawych szczegółów. W interesujący i zabawny sposób przedstawiają słynne miasta, zachęcając zarazem do podróżowania i uważnego odkrywania nowych miejsc.

Wystawa czynna do 23 maja.

Centrum Zamenhofa otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 - 17:00.

Wystawa w Galerii BOK: Areg Balayan: "MOB. Widziane od środka"

Wojna nie jest tym, co towarzyszy nam na co dzień. Ciężko nam sobie obecnie, z naszej bezpiecznej pozycji, wyobrazić skalę, z jaką oddziałuje ona na życie społeczeństw i jednostek. Obok wielu innych frontów, jakie na co dzień rozpalają się na mapie świata, konflikt w Górskim Karabachu z 2016 roku mógł nie być tym największym czy najważniejszym. Jest jednak konfliktem, z którego obezwładniającą atmosferą, za sprawą autora zdjęć i uczestnika wydarzeń, będziemy mogli obcować.

Zanurzenie się w świat okopów wśród górskich ścieżek i lasów przykrytych mgłą tajemnicy stać się jednak może drogą ku światłu, tak jak dla bohatera tych wydarzeń, Arega.

Na wystawę składa się 35 czarno-białych fotografii, które prezentowane są w foyer kina Forum. Wystawa czynna do 24 maja, od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00-17:00.

Białostocki Ośrodek Kultury oraz Centrum Zamenhofa otwarte od 6 maja.

Muzeum Podlaskie

Muzeum Podlaskie w Białymstoku wraz z oddziałami będzie otwarte dla zwiedzających od 11 maja.

Muzeum Wojska

Muzeum czynne od wtorku do niedzieli, w godz. 9:30-17:00. W każdą sobotę wstęp bezpłatny.

Zwiedzanie odbywa się w reżimie sanitarnym (m.in. ograniczona liczba osób przebywających na salach, obowiązek dezynfekcji rąk, maseczki; z użytkowania wyłączony został sprzęt elektroniczny tj. kioski multimedialne, stacje odsłuchowe, audioprzewodniki).

Można obejrzeć ekspozycje stałe: "Między dwiema wojnami", "Przeciw dwóm wrogom", "Wojsko Polskie 1956-2010" oraz wystawy czasowe: "Wojsko chce jeść" i "18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy".

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Od soboty 24 kwietnia, po miesięcznej przerwie znów można spacerować po terenach zielonych Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Więcej informacji o zwiedzaniu wystaw już wkrótce!

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl

1857 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39