Transformacja wybrana z Kolekcji II
Wystawa wybranych prac z Kolekcji II ukazuje wątek transformacji rozumianej dwojako: jako przemiany ustrojowe po upadku komunizmu w Europie oraz na jej pograniczu z Azją, a także jako "kultura transformacji" (termin przyjęty przez amerykańskiego socjologa Michaela D. Kennedy'ego), czyli narzucona i zaplanowana wielka narracja lat 90.
Kolekcja to zamknięty zbiór - zatem wybór prac na wystawę z pewnością nie wyczerpuje całej złożoności tematu przemian związanych z przełomem roku 1989. Prezentowane prace wyraźnie sygnalizują jednak pewne problemy, które z dzisiejszej perspektywy - 30 lat po - wciąż wydają się nieprzepracowane.
Prezentacja ukazuje przede wszystkim najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej po roku 1989. Niezwykle istotna na wystawie jest jednak obecność artystów wywodzących się z Europy Środkowo-Wschodniej, a także z krajów zakaukaskich, które odzyskały niepodległość po rozpadzie ZSRR (Armenia i Azerbejdżan). Z jednej strony wynika to z koncepcji kuratorskiej Kolekcji II, z drugiej - sygnalizuje nowe, skomplikowane geografie artystyczne w świecie sztuki, pojawiające się wraz z upadkiem komunizmu, przełamaniem binarnego podziału świata i pozornym "końcem historii".
Tytułowy FOGHORN (syrena mgłowa), zaczerpnięty z prezentowanej na wystawie pracy Mirosława Bałki i Katarzyny Krakowiak, sugeruje, że warto uważnie wsłuchiwać się w sztukę, która często funkcjonuje jak nautofon - wcześnie sygnalizując problem i dając wstępne rozeznanie w często mglistej rzeczywistości społeczno-kulturowej.
Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 18.00.
Wydarzenia towarzyszące
Galeria Arsenał zaprasza na szereg wydarzeń towarzyszących wystawie. Już w sobotę (16.03) o godz. 11.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie. Kolejne wydarzenia organizowane będą w kwietniu. W planach są 3 czwartkowe spotkania z cyklu Czytelnia obrazów. Pierwsze - Kultura wizualna w Polsce. Otwarte seminarium z Iwoną Kurz (Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski) - odbędzie się 4 kwietnia. Kolejne - Obrazy wychodzą na ulice. Otwarte seminarium z Łukaszem Zarembą (Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski) – odbędzie się 11 kwietnia, a ostatnie - Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji. Otwarte seminarium z Magdą Szcześniak (Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski) - 25 kwietnia. Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 18.00.
Bezpłatny spacer po wystawie z Michałem Łukaszukiem można będzie odbyć w każdy czwartek (godz. 10.00-18.00) - w terminie od 21 marca do 2 maja. Zapisy grup i zwiedzających indywidualnych w innych terminach: m.lukaszuk@galeria-arsenal.pl.
Będzie też bezpłatne oprowadzanie po wystawie w języku angielskim. W terminie od 26 marca do 30 kwietnia, od wtorku do czwartku, w godz. 10.00-15.0, poprowadzi je Eliza Urwanowicz-Rojecka. Zapisy: e.urwanowicz@galeria-arsenal.pl.
Z kolei Anna Łuszyńska bezpłatnie oprowadzi po wystawie w języku białoruskim. Będzie to w niedzielę (14.04) o godz. 16.00. Zapisy: e.urwanowicz@galeria-arsenal.pl.
W planach są też bezpłatne oprowadzania z audiodeskrypcją po wystawie. Ich terminy to: 9 kwietnia w godz. 13.00–14.30, 10 kwietnia w godz. 13.00–14.30, 11 kwietnia w godz. 13.00–14.30 i 12 kwietnia w godz. 11.00–12.30. Prowadzenie: Justyna Zieniuk, Katarzyna Wiska.
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wystawy.
Zobacz też: "FOGHORN. Wątek transformacji w pracach z "Kolekcji II" w Galerii Arsenał
anna.d@bialystokonline.pl