Od 31 października Europe House w Tbilisi wypełni wybór prac z kolekcji Galerii Arsenał oraz Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Wśród nich są dzieła: Anny Baumgart, Huberta Czerepoka, Oskara Dawickiego, Ady Karczmarczyk, Kijewskiego & Kocur, Katarzyny Kozyry, Zbigniewa Libery, Magisters, Agaty Michowskiej, Doroty Nieznalskiej, Aleksandra Polisiewicza, Józefa Robakowskiego, Janka Simona, Radka Szlagi, Izy Tarasewicz i Piotra Żylińskiego.
- Podczas Artisterium Polskę co roku reprezentuje Galeria Arsenał - mówi Monika Szewczyk, dyrektor Galerii Arsenał - Do tej pory prezentowaliśmy w Gruzji filmy video, w tym roku, dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Polski w Gruzji, możemy pokazać obrazy z Kolekcji II. Dokonaliśmy wyboru tych, które mówią o pułapkach demokracji, jak choćby prace Zbigniewa Libery odnoszące się do manipulacji w mediach.
Wystawa pt. "Revolving Dysfunction" jest refleksją na temat destabilizacji systemu społecznego, politycznego oraz kulturalnego, która występuje we współczesnej demokracji. Dysfunkcja jest zjawiskiem negatywnie wpływającym na modyfikację lub adaptację systemu społecznego, w wyniku którego system ulega nieustannym napięciom oraz przekształceniom. Wystawa koncentruje się na takich przejawach dysfunkcji systemu demokratycznego jak: korupcja, dyskryminacja, świadoma manipulacja, nadużycia społeczne i polityczne, które w rezultacie prowadzą do utraty jednostkowego zaufania.
Transformacja ustroju społecznego w Polsce podobnie jak w wielu innych krajach byłego obozu przyniosła ze sobą również rozczarowanie niedoskonałością systemu i nas samych jako społeczeństwa obywatelskiego. Tytuł wystawy nawiązuje do sytuacji, jaka ma miejsce w obecnym systemie demokratycznym, w którym to, na bazie jednej nieprawidłowości, system wytwarza kolejne, trudne do przewidzenia. Ciągłe deformacje w wyżej wspomnianej dysfunkcji przynoszą "odpryski" gier politycznych, które szkodzą jednostce oraz grupom społecznym.
Prace prezentowane na wystawie powstały w ciągu ostatnich 20 lat, czyli praktycznie w czasie transformacji. To daje możliwość porównań, jak w tak ważnym okresie kształtowała się demokracja w Polsce i jak komentowali to artyści, a jednocześnie ukazuje przemiany jakim także uległ język sztuki.
Wystawa "Podróż na Wschód" przygotowana przez Galerię Arsenał w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, również biedzie pokazana poza granicami kraju, podczas szóstej edycji Targów Sztuki Współczesnej ART-KYIV. Jest to największy projekt ukraińskiej sceny artystycznej, której celem jest przedstawienie wysokiej jakości sztuki współczesnej we współpracy z najlepszymi galeriami z Ukrainy i zza granicy. W tym roku około 30 galerii sztuki współczesnej z Ukrainy, Rosji, Niemiec, Francji i Szwajcarii zaprezentuje na niej swoje wystawy.
- Nie jesteśmy w stanie pokazać całej wystawy, ale w Kijowie zaprezentujemy jej pokaźną część - mówi Monika Szewczyk, kurator wystawy "Podróż na Wchód". - To rewelacyjna promocja Arsenału i Polskiej Prezydencji podczas największych na wschód od Białegostoku targów sztuki.
Wystawa będzie otwarta w dniach 1 - 13 listopada w Mystetskyi Arsenal w Kijowie.