Jeden radny, ale działa
W obecnym składzie rady miasta jest jeden przedstawiciel Forum Mniejszości Podlasia, które swoich przedstawicieli wystawiło na listach Platformy Obywatelskiej. To Sławomir Nazaruk, radny osiedla nr 5, obejmującego Antoniuk, Wysoki Stoczek, Dziesięciny i Bacieczki.
- Radny jest przedstawicielem wszystkich mieszkańców i tak ja stara się swoją powinność wypełniać. Białostocczyzna jest specyficznym regionem na mapie naszego kraju z powodu tego, że istnieje tu duże środowisko prawosławne i spora mniejszość białoruska. Naturalnym jest więc, że staram się dbać również o sprawy tego środowiska – mówił Sławomir Nazaruk.
W ciągu 2 lat kadencji radny Nazaruk wystosował 36 interpelacji, 18 zapytań i 2 projekty uchwał. To z jego inicjatywy jedno z rond na Trasie Generalskiej nosi imię "Bieżeństwa 1915 roku". Interweniował on także w sprawie nadania jednej z ulic imienia kontrowersyjnego żołnierza wyklętego Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".
Potępienie i zaproszenie w jednym
Forum Mniejszości Podlasia postanowiło również zareagować na słowa posłanki PiS Beaty Mateusiak-Pieluchy, która jakiś czas temu w felietonie dla portalu wPolityce.pl napisała, że "powinniśmy wymagać od ateistów, prawosławnych czy muzułmanów oświadczeń, że znają i zobowiązują się w pełni respektować polską Konstytucję i wartości uznawane w Polsce za ważne".
W imieniu kilku prawosławnych organizacji z Białegostoku wystosowano listy otwarty do posłanki.
"Zabolała nas ona (wypowiedź – red.) tym bardziej, że padła z ust posła na Sejm RP. Zawarte w niej sformułowania są nie do przyjęcia w państwie praw, jakim jest Rzeczpospolita Polska" - czytamy w liście. Jest tam jednak również zaproszenie dla posłanki, aby przyjechała na Białostocczyznę i zapoznała się różnorodnością wyznaniową, narodowością i kulturową naszego regionu.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl