Wasze dziecko jest już z Wami na świecie. Ta wiadomość Was elektryzuje, ale napędza też do działania na najwyższych obrotach. Pomiędzy karmieniem, zmianą pieluch i dbaniem o samopoczucie maleństwa, musicie też znaleźć czas na załatwienie kilku istotnych urzędowych spraw. Czy wiesz, kiedy np. należy złożyć odpowiedni wniosek o zasiłek i kiedy zarejestrować dziecko. Od czego zacząć?
Akt urodzenia dziecka to podstawa, ponieważ będzie w przyszłości potrzebny do załatwienia wiele spraw. Gdzie należy zgłosić urodzenie dziecka? Oczywiście do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego. Kierownik instytucji po zarejestrowaniu urodzenia dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Ale zanim to zrobi musisz mu przedstawić komplet dokumentów, które potwierdzą tożsamość rodziców (dowody osobiste lub paszporty). Szpital w ciągu 3 dni przekazuje kartę narodzin malucha do USC.
A zarejestrować trzeba dziecko najpóźniej do 21 dnia od jej wystawienia, czyli daty porodu. Pamiętaj, że gdy nie zgłosisz się do urzędu w ciągu 21 dni, to kierownik USC sam wybierze imię dla twojego dziecka i zarejestruje jego urodzenie, a zrobi to na podstawie karty urodzenia. Formalności po urodzeniu dziecka można także załatwić drogą internetową przy pomocy profilu zaufanego lub e-dowodu.
O czym jeszcze należy pamiętać po urodzeniu dziecka?
O zgłoszeniu dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Należy to zrobić w ciągu 7 dni od narodzin. Trzeba zgłosić dziecko do ubezpieczenia u swojego pracodawcy, a w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej powiadomić ZUS wypełniając odpowiedni formularz. A w sytuacji, gdy rodzic ma status osoby bezrobotnej i tak figuruje w Urzędzie Pracy, to powinien właśnie w tej instytucji zgłosić dziecko do ubezpieczenia.
Trzeba również pamiętać o zgłoszeniu dziecka do lekarza w przychodni, dzięki czemu możliwa będzie wizyta położnej środowiskowej w domu i regularna opieka pediatry. Oczywiście najlepiej uporać się z tym jak najszybciej, w pierwszych tygodniach od narodzin.
Kolejną formalną kwestią jest złożenie wniosku o becikowe. Ma się na to czas do roku od terminu porodu. Gdzie składa się taki wniosek? W miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne, czyli w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie lekarskie albo od położnej, które potwierdza, że matka była podczas ciąży pod opieką lekarską i opieka zaczęła się nie później niż od 10 tygodnia ciąży. Becikowe wynosi 1000 zł. Pamiętaj, że gdy dochód w twojej rodzinie nie przekracza miesięcznie 674 zł "na rękę" na osobę, to możesz dostać dodatkowo zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu urodzenia dziecka.
Wiele osób korzysta też ze świadczenia 500 plus. Do kiedy należy złożyć wniosek o jego przyznanie?
Comiesięczne świadczenie wychowawcze 500 plus przysługuje na każde dziecko, bez względu na dochody rodziny. Trzeba je składać co roku w określonym terminie przez internet (od 1 lutego zawsze rusza kolejny nabór). Ale, gdy dziecko dopiero się rodzi, nie trzeba czekać, bo taki wniosek można złożyć od razu, gdy tylko maluch otrzyma numer PESEL. Od 1 kwietnia 2021 r. będzie można także złożyć wniosek drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.
paulina.gorska@bialystokonline.pl