W kinach naprawdę dużo nowości. W sumie na ekrany - w sieci Helios i Forum - wchodzi aż 8 filmów.
Kadr z filmu "Mary Poppins powraca"
Mary Poppins pomaga nowemu pokoleniu rodziny Banksów odnaleźć radość i zachwyt życiem, które zatracili w szarej codzienności. Niezawodna niania i jej magiczne zdolności jak zwykle przemienią każde zadanie w niezapomnianą, fantastyczną przygodę. W roli słynnej niani zobaczyć można znakomitą Emily Blunt ("Dziewczyna z pociągu", "Tajemnice lasu"). "Mary Poppins powraca" wyreżyserował Rob Marshall ("Tajemnice lasu", "Chicago"). Scenariusz opracował David Magee ("Życie Pi") na podstawie opowiadania, które współtworzył z Marshallem i Johnem DeLucą ("Tajemnice lasu") opartego na motywach książek o Mary Poppins autorstwa P.L. Travers.
Miłośnicy sci-fi mogą wybrać się na film "Był sobie Deadpol". Wade Wilson (Ryan Reynolds), oszpecony podczas eksperymentów medycznych, nadal ukrywa się w kostiumie superbohatera i próbuje walczyć ze złem jako gadatliwy, niezrównoważony Deadpool. A że nadludzkie zdolności nie idą u niego w parze z rozwagą, czasem wskutek jego chaotycznych akcji cierpią niewinni...
Kolejny film z tego gatunku to "Aquaman" - historia Króla Siedmiu Mórz. Misją tego niechętnie sprawującego rządy na Atlantydzie władcy jest ochrona całego świata. Miota się on jednak między światem ponad powierzchnią wód nieustannie pustoszącym morza a mieszkańcami Atlantydy dążącymi do wszczęcia buntu.
Premierę ma też norweski thriller "The Quake. Trzęsienie ziemi". W 1904 roku trzęsienie ziemi o sile 5,4 w skali Richtera nawiedziło stolicę Norwegii - Oslo. Ruchy tektoniczne rejestrowane w Skandynawii wskazują na to, że taka katastrofa nie tylko może się powtórzyć, ale jej siła przekroczy skalę, jakiej dotąd nie rejestrowano na Ziemi. Tylko jeden człowiek dostrzeże zagrożenie. Czy uda mu się uratować najbliższych i ostrzec ludzi przed zbliżającą się katastrofą? Jaką cenę zapłaci za zaniedbanie władz? To będzie zagłada, jakiej świat jeszcze nie widział.
"Kursk" to historia wypadku podwodnego okrętu. 10 sierpnia 2000 roku Kursk - stalowy kolos o rozmiarach pary jumbo jetów i długości dwóch boisk piłkarskich - wyrusza na pierwsze od dekady ćwiczenia wojenne. W wielkich manewrach Floty Północnej niezatapialna duma rosyjskiej marynarki bierze udział w towarzystwie 30 okrętów i trzech innych łodzi podwodnych. Dwa dni później potężna eksplozja, którą zarejestrowały nawet sejsmografy na Alasce, posyła Kursk na dno arktycznych wód Morza Barentsa. Według docierających informacji katastrofę przeżywa zaledwie 23 z 118 obecnych na pokładzie marynarzy. Rozpoczyna się desperacka akcja ratunkowa, która przykuwa uwagę całego świata. Chociaż szanse na ocalenie oraz zasoby tlenu żołnierzy maleją z godziny na godzinę, Rosjanie konsekwentnie odmawiają przyjęcia pomocy z Zachodu. Przez kolejne 9 dni trwa porażający dramat. Biorą w nim udział walczący o życie marynarze Kurska, ich rodziny, a w wśród nich wierząca w ocalenie męża Tanya Averin (Léa Seydoux), sztaby dowódcze najważniejszych mocarstw świata i kapitanowie jednostek gotowych ruszyć na pomoc Rosjanom - w tym brytyjski komandor David Russell (Colin Firth).
Wśród nowości jest również polska produkcja "Autsajder". Franek to młody idealista. Jest zakochany w muzyce, malarstwie i pewnej dziewczynie. Mimo wiszącego w powietrzu ogromnego napięcia związanego z wprowadzeniem stanu wojennego i dramatycznymi wydarzeniami w kopalni "Wujek", mówi, że polityka kompletnie go nie interesuje. Wszystko się jednak zmieni. Odwiedza go bowiem dobry znajomy - Beno i prosi o przechowanie tajemniczej teczki. Kiedy kolejnego wieczora Franek wraca od swojej dziewczyny po rozpoczęciu godziny milicyjnej, zatrzymuje go patrol. Chłopak szybko zostaje oskarżony o współpracę z opozycją, a znaleziona w jego mieszkaniu teczka z ulotkami staje się niezbitym dowodem. Sprawę przejmuje Służba Bezpieczeństwa. Cała jego wrażliwość i ideały zostają poddane najwyższej próbie.
W kinie Forum można obejrzeć 2 premiery. Pierwszą jest "Roma" - zdobywca Złotego Lwa w Wenecji. To najbardziej osobisty z dotychczasowych filmów nagrodzonego Oscarem reżysera i scenarzysty Alfonso Cuaróna ("Ludzkie dzieci", "I twoją matkę też"). Opowiada historię Cleo (Yalitza Aparicio), młodej służącej pracującej w zdominowanej przez klasę średnią dzielnicy Roma w mieście Meksyk. Cuarón pisze tym filmem pełen artyzmu i miłości list do kobiet, które go wychowały oraz maluje żywy i poruszający obraz domowych napięć i zmian hierarchii społecznej na tle politycznego chaosu lat 70.
Druga nowość to "Kraina wielkiego nieba" - adaptacja bestsellerowej powieści "Wildlife" Richarda Forda, laureata Nagrody Pulitzera. W zachwycająco pięknym debiucie reżyserskim Paula Dano, aktora znanego z wybitnych ról w filmach "Aż poleje się krew", "Labirynt" czy "Dobre Serce", zobaczyć można nominowanych do Oscara Jake'a Gyllenhalla oraz Carrey Mulligan. Jeanette i Jerry są tylko z pozoru szczęśliwym małżeństwem. Właśnie przeprowadzili się do domu na przedmieściach, ale w nowym miejscu czekają na nich stare problemy. Jerry po raz kolejny woli uciec niż zmierzyć się z trudnościami. Kiedy wyjeżdża na kilka miesięcy gasić niebezpieczne pożary lasów, Jeannette zostaje sama z dorastającym synem. Zagubiona kobieta wdaje się w romans, który jednak tylko na chwilę pozwala jej poczuć się dziewczyną, jaką była kiedyś - szaloną, atrakcyjną i pełną życia.
Repertuar kin
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
anna.d@bialystokonline.pl
Przeczytaj także