Podczas otwarcia Podlaskiego Muzeum Kultury nie zabraknie atrakcji przygotowanych z myślą o odwiedzających skansen. Będzie można zajrzeć do poszczególnych budynków, posłuchać zespołów ludowych, a także spróbować swych sił w trakcie warsztatów. Zainteresowani będą mogli poznać również tajniki przygotowywania sękacza albo... podlaskiego bimbru.
Zajrzyj do chat, spróbuj pierogów
W trakcie uroczystości odbędą się dwa wernisaże stałych ekspozycji: "Wnętrza domu wiejskiego" w budynku z Jacowlan oraz "Ptaki drapieżne i sowy" w budynku Gajówki z Krusznika.
- Na scenie zagrają i zatańczą najlepsze zespoły folklorystyczne z naszego regionu takie jak: Skowronki, Narwianie, Czyżowianie, Knyszynianki, Pogodna Jesień i Tęcza, a także wystąpi Janusz Laskowski - zaprasza Piotr Gutowski z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Leśną bimbrownię "obsługiwać" mają Ryszard Doliński i Krzysztof Pilat, aktorzy Białostockiego Teatru Lalek. W poszczególnych zagrodach swą pracę zaprezentują rzemieślnicy i rękodzielnicy podlascy. Wspólnie z nimi będzie można wykonać np. drewniane zabawki, naczynia z gliny czy też przedmioty ze słomy i wikliny. W planach są również warsztaty w ramach "Podlaskiego Szlaku Kulinarnego".
- Będzie to jedna z nielicznych okazji, by nauczyć się wypiekać sękacze, wyrabiać pierogi, potrawy z ziemniaków oraz potrawy tatarskie. Wydarzeniu towarzyszyć będą konkursy kulinarne z cennymi nagrodami na najsmaczniejsze potrawy w kategoriach: wędliny, przystawki, napoje regionalne - dodają przedstawiciele muzeum.
A na kiermaszu będzie można zakupić produkty regionalne: miody, zioła, pieczywo, sery oraz wyroby lokalnych rzemieślników.
Skansen na swoim
Białostocki skansen powstał już w 1982 r. Obejrzeć można tu liczne zabudowania przeniesione z terenu dzisiejszego województwa podlaskiego. Są to m.in. chałupy, stodoły, wiatraki, liczne budynki gospodarcze, ale również dwór z Bobry Wielkiej. W planach było też utworzenie kwartału miejskiego, gdzie trafiałyby domy rozbierane na terenie Białegostoku (na razie projekt ten nie jest jednak rozwijany).
Do tej pory Białostockie Muzeum Wsi działało w strukturach Muzeum Podlaskiego. W marcu radni sejmiku województwa zatwierdzili jednak decyzję zarządu województwa, że skansen zostanie wyodrębniony z muzeum. W efekcie powstało Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, będące niejako nową odsłoną Białostockiego Muzeum Wsi. Nowa placówka ma stworzyć też dział etnografii ze zbiorami rzemiosła i sztuki ludowej.
Festyn "Wielkie Otwarcie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej" ma na celu przypomnienie o istotnej roli muzealnictwa skansenowego w dziedzinie ochrony kultury ludowej, promocję niewielkich firm rękodzielniczych i gastronomicznych z województwa oraz upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie regionalnym.
Niedzielna impreza potrwa od godz. 11.00 do 17.00. Wstęp wolny.
Patronujemy festynowi.
Program: Festyn "Wielkie Otwarcie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej"
anna.d@bialystokonline.pl