Festiwal Teatr w Ogrodzie

dodane dnia: 2024-07-31 przez: Dali01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2024-08-03 - 2024-08-10
Organizatorzy zapraszają na Festiwal Teatr w Ogrodzie.

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w 4. edycji kameralnego festiwalu przygotowanego przez Stowarzyszenie Teatr Okno oraz Teatr Łątek Supraśl. Teatr w Ogrodzie to multidyscyplinarny festiwal sztuk ze szczególnym naciskiem na działania teatralne.

Cechą charakterystyczną wydarzenia, bardzo ważną dla jego unikalnego klimatu i charakteru, jest miejsce jego realizacji. Organizatorzy widzów goszczą u siebie - na jednym z podwórek należących do supraskich artystów. Tu rozstawiają mobilną scenę teatralną, wiatę zamieniają w galerię, taras w scenę muzyczną. Tak przygotowana przestrzeń pozwali uczestnikom spotkać się ze sztuką i ze sobą nawzajem. W tym roku, w kolejnych dwóch sierpniowych sobotach, widzowie będą mieli możliwość wzięcia udziału w wernisażu wystawy Ewy Zemło, koncercie Juli Kuzyki i dwóch spektaklach teatralnych, które zagrają Teatr Łątek oraz Adam Walny. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny dzięki dotacji Województwa Podlaskiego. Spotkajmy się w ogrodzie przy ul. Posterunkowej 1 w Supraślu.

PROGRAM
3 sierpnia 2024 (ogród Teatru Łątek, Posterunkowa 1, Supraśl)


19.00 - JAJO - wernisaż wystawy malarstwa Ewy Zemło

Jajo – wystawa malarstwa Ewy Zemło
Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy oraz instalacje z cyklu „Jajo”.
Czemu jajo? Według dawnych mitologii jajko było kolebką całego Wszechświata. Niezależnie od wierzeń jego wymowa symboliczna jest tożsama na całym nieomal świecie. Jest symbolem stworzenia i życia.

Ewa Zemło – malarka i scenografka na co dzień związana z supraskim Teatrem Łątek. Absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu i Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Autorka scenografii realizowanych w teatrach w Polsce i za granicą, m.in. Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, Teatr Pleciuga w Szczecinie, Divadlo Loutek w Ostravie i Francji. Od lat współtworzy Teatr Łątek Supraśl oraz Teatr Okno kreując warstwę plastyczną spektakli i działań teatralnych. Realizator wielu warsztatów artystycznych i scenograficznych. Uprawia głównie olejne malarstwo sztalugowe. Swoje obrazy i instalacje prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego.

19.30 - „Niebieskie wspomnienia” - koncert Julii Kuzyki

Podczas koncertu artystka wykona utwory z jej autorskiego albumu "blue memories" oraz polskie kompozycje w tym piosenkę poetycką i literacką. Część z nich wykona z Markiem Kulikowskim, który będzie dbał o warstwę muzyczną tego wydarzenia.

Julia Kuzyka — wokalistka. W 2023 roku wydała swój pierwszy autorski album „blue memories”. Kocha jazz i literaturę, łączy je w pracy zawodowej. W marcu 2023 roku założyła inner voice STUDIO, gdzie prowadzi indywidualne zajęcia wokalne dla młodzieży i dorosłych oraz zajęcia grupowe (zespołowe). Wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku (m.in. stypendium dla młodych twórców) i Marszałka Województwa Podlaskiego.

W 2022 roku Julia Kuzyka została podwójną laureatką Niebieskiego Mikrofonu Radia Białystok (nagroda Słuchaczy Polskiego Radia Białystok; nagroda za najlepszy debiut). Występowała w dwóch niezależnych produkcjach jako solistka w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W tym roku ukończyła Policealne Studium Wokalno-Aktorskie w Białymstoku (spektakl dyplomowy „American Dream — Polish Version”, reż. Michał Jarmoszuk).

W 2023 roku, 14 maja zagrała premierowy koncert w białostockim Nie Teatrze, promujący jej autorską płytę „blue memories”. 9 czerwca zagrała koncert live w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok. Z albumem „blue memories” wystąpiła także na prestiżowym festiwalu Ladies’ Jazz Festival w Gdyni (lipiec 2023). We wrześniu 2023 premierę miał także teledysk do singla „ophelia”. Wcześniej brała udział w wielu konkursach i festiwalach wokalnych, odnosiła tam wiele sukcesów (m.in. na: Festiwalu REFLEKTOR w Koszalinie, Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku, Konkursie Piosenki Kabaretowej im. Jeremiego Przybory w Warszawie, Festiwalu „Stacja Kutno”, Festiwalu FIPA w Bydgoszczy, OKR — Turniej poezji śpiewanej we Włocławku).


10 sierpnia 2024 (ogród Teatru Łątek, Posterunkowa 1, Supraśl)

19.00 - „Cudowni Mężczyźni z korbką” – spektakl Teatru A. Walnego

"Cudowny mężczyzna z Korbką" to wyjątkowe przedstawienie familijne w autorskiej technice kina manualnego (mechanicznego teatru Cieni). Ten niezwykły spektakl jest przeznaczony dla widzów od 7 roku życia i oparty na poezji Andrzeja Waligórskiego. Publiczność pozna historię popularnego Niejakiego Dredptaka, który podróżuje przez różne epoki historii, od Starożytnego Rzymu po XVII-wieczną Polskę.

Adam Walny – absolwent Wydziału Reżyserii Teatru lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, dyplomowany snycerz. Od 1995 roku prowadzi autorski teatr przedmiotu Walny-Teatr. W 2007 roku założył Instytut Teatru Przedmiotu – objazdowy zespół edukacji teatralnej.

Walny-Teatr działa od 1995 roku. W tym czasie zagrał na ponad 300 festiwalach w kraju i na świecie. Zrealizował 18 autorskich spektakli w pionierskich technikach teatru przedmiotu: marionety podwodne, pałuby, kino manualne, figury-instrumenty, nadmarionety klawiszowe, obiekty wielofunkcyjne. Teatr działa zarówno w warunkach studyjnych jak plenerowych. W instytucjach oraz niezależnie. Prowadzi działalność zarówno laboratoryjną jak edukacyjną.

20.00 - „Matecznik” – spektakl Teatru Łątek Supraśl (pokaz plenerowy)

"Patrzyliśmy na świat i rozmailiśmy. Ja przeważnie pytałem, a on odpowiadał... Taka rozmowa tutejszego z obcym…". Spektakl to podróż do miejsc, krajobrazów, okoliczności, historii z Podlasia których już w większości nie ma. Czas zawirował. Niepostrzeżenie z naszego krajobrazu znikły stogi siana, snopki zboża, płoty zrobione z drewnianych żerdzi, wozy z sianem. Ławki przed posesjami na których siadali miejscowi patrzyli na świat i starali się go zrozumieć są już w większości puste.

„A może wszystko to jest ….tylko inaczej”. Dziś również, tak jak kiedyś wystarczy może się zatrzymać, usiąść. Rozejrzeć się wokół siebie, dostrzec otaczającą przestrzeń i piękno. Wejść w dialog z naturą i kulturą o tym, co nieprzemijalne. Spektakl jest inspirowany wydanym w 1984 albumie fotograficznym Wiktora Wołkowa pt. „Wołkow”. Pracowało nad nim trzech wybitnych podlaskich twórców: Wiktor Wołkow, Edward Redliński i Andrzej Strumiłło. Na bazie tej książki powstał autorski spektakl Krzysztofa Zemły pt. „Matecznik”.

Reżyseria: Krzysztof Zemło
Scenariusz: Krzysztof Zemło
Scenografia: Ewa Zemło
Muzyka: Ania Kowalska (Broda)

Teatr Łątek Supraśl to mieszczący się w ponad stuletnim domu najmniejszy teatr w Polsce, w którym na widowni znajduje się tylko 10 miejsc. Założyli go w 2019 roku Ewa i Krzysztof Zemłowie. Od tamtej pory działania teatru zaczęły się cieszyć coraz większym uznaniem publiczności z Supraśla, Podlasia i reszty Polski. W repertuarze teatru poza Matecznikiem znajdują się między innymi spektakle „Pieśni rzeki” oraz „Dom Posterunkowa 1, Supraśl”. Można w nim też zobaczyć spektakle innych teatrów, które są w stanie zmieścić się na niewielkiej scenie Łątka.


Organizator: Stowarzyszenie Teatr Okno
Partner: Fundacja Teatr Łątek
Miejsce imprezy
Supraśl

786 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39