Festiwal Sztuk Dawnych na imieniny Izabeli Branickiej

2011.11.17 00:00
Imieniny Izabeli Branickiej - festiwal sztuk dawnych to nowa inicjatywa prezentująca muzykę, kulturę i sztukę XVIII wieku. Przedsięwzięcie ma charakter rekonstrukcji obchodów imienin Izabeli Branickiej, której mecenat nad kulturą w mieście znacznie wpłynął na jej rozwój.
Festiwal Sztuk Dawnych na imieniny Izabeli Branickiej
Fot: materiały organizatora

Białystok pomimo rosnącej liczby inicjatyw z zakresu kultury do tej pory nie posiadał znaczącego wydarzenia o wysokiej randze artystycznej poświęconego największemu w historii naszego miasta mecenasa i dobroczyńcy jakim bez wątpienia była Izabela Branicka z domu Poniatowska. Za jej "panowania" m.in. przebudowano pałac i ogród, wybudowano i powołano do życia Teatr Hetmański powstała szkoła podwydziałowa podległa pod Uniwersytet Wileński.

Fundacja Pro Anima - organizatorzy wydarzenia uznali, że doskonałą okazją do upamiętnienia tak ważnej dla miasta postaci jest dzień imienin, który również za życia Izabeli Branickiej był obchodzony bardzo hucznie, a który dotychczas pozostawał w cieniu imienin jej męża Jana Klemensa Branickiego - 25 czerwca.

"Imieniny Izabeli Branickiej" - festiwal sztuk dawnych jest nawiązaniem do historycznego faktu obchodzenia imienin przez Izabelę i zakłada rekonstrukcję różnych elementów tych uroczystych obchodów. Zaskakująca dla niektórych może być data obchodzenia imienin. Izabela Branicka na chrzcie otrzymała imię Elżbieta (na cześć Św. Elżbiety Węgierskiej wspominanej 19 listopada) jednak w XVIII wieku, zgodnie z francuską modą, zamiast tego imienia używano jego wersji występującej w Hiszpanii i Francji - Izabela. Opis tych hucznych uroczystości z 1760 roku, podaje rozpoczęcie obchodów już 17 listopada kiedy to zjeżdżali goście, którzy najpierw udawali się na polowanie urządzane w okolicach Bielska Podlaskiego, Brańska i Tykocina. Uroczystemu przyjęciu, w którym brało ponad 200 osób 19 listopada towarzyszyły dźwięki orkiestry pałacowej, wystrzały z armatek, a wieczorem tańce do białego rana oraz iluminacja ogrodów i fajerwerki.

Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się w dniach 18-19 listopada. W programie: msza inaugurująca z oprawą muzyczną będącą próbą odtworzenia muzyki sakralnej z XVIII wieku - chorałem gregoriańskim, polifonią dawną, muzyką organową i śpiewem ludowym w wykonaniu Zespołu Wokalnego Muzyki Dawnej - Diletto pod. kier. Anny Moniuszko, Męskiego Zespółu Wokalnego- Schola Gregoriana Sancti Casimiri, zwiedzanie krypt pod Starym Kościołem Farnym, pokazy tańców, muzyki i obyczajów z czasów Izabeli w Auli Magna Pałacu Branickich w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej "Capella Antiqua Bialostociensis" i Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" z zespołem "Intrada". Imieniny Izabeli Branickiej zakończy stylizowany pokaz fajerwerków i sztucznych ogni.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie: Festiwal Sztuk Dawnych

MAG

1993 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39