Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-10-01 - 2023-11-19
Organizatorzy zapraszają na Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej.
Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej / Izabela Branicka International Festival of Early Arts jest platformą prezentacji kultury, sztuki i muzyki dawnej w nawiązaniu do świetności kulturalnej Wersalu Północy jak zwano wyjątkową rezydencję białostocką Hetmana W.K. Jana Klemensa Branickiego i jego żony Izabeli Branickiej z Poniatowskich, siostry ostatniego Króla Polski - mecenasów kultury. Przedsięwzięcie w swoim pierwotnym zamyśle miało charakter artystycznej rekonstrukcji różnych elementów hucznych obchodów Imienin Izabeli (19 XI).
Aktualnie Festiwal ukazuje twórczość zarówno XVIII w. jak i epok wcześniejszych, rekonstruując dla współczesnych odbiorców kulturę, sztukę i muzykę dawną z wykorzystaniem dawnych stylów i technik wykonawczych. Charakter międzynarodowy imprezy nawiązuje do zagranicznej obsady muzyków w kapeli Branickiego i licznie zapraszanych artystów z głównych ośrodków muzycznych XVIII wiecznej Europy.
Założeniem festiwalu jest jak najwierniejsze przedstawienie dzieł danego okresu, uwzględniając zarówno charakterystykę wykonawczą (wykonawstwo historyczno – poinformowane, wykorzystujące dawne techniki i kopie instrumentów historycznych), jak i dawne obyczaje oraz kontekst powstania dzieła.
Wykonawstwo to może być ukazane w szerokim kontekście poszukiwań ciekawego artystycznie idiomu wykonawczego. Program Festiwalu stanowią wydarzenia o bardzo różnorodnym charakterze od koncertów rekonstrukcyjnych i oratoryjnych do spektakli baletowych. W celu zapewnienia jak najwyższego poziomu artystycznego prezentacji organizatorzy festiwalu współpracują z artystami specjalizującymi się w sztukach dawnych, zarówno z kraju, jak i zagranicy. W dotychczasowych 12 edycjach Festiwalu wzięło udział łącznie ponad 10 tys. widzów, 750 artystów, którzy przygotowali i wykonali ponad 55 wydarzeń.
Białystok, pomimo rosnącej liczby inicjatyw z zakresu kultury, jeszcze kilka lat temu nie posiadał znaczącego wydarzenia o wysokiej randze artystycznej poświęconego upamiętnieniu Izabeli (Elżbiety) Branickiej z domu Poniatowskiej, największego w historii naszego miasta mecenasa kultury i dobroczyńcy, której mecenat sprawił, iż stolica Podlasia stała się znaczącym ośrodkiem muzycznym i kulturalnym w skali całego kraju.
Jednym z głównych założeń Festiwalu jest popularyzacja wiedzy na temat tego fragmentu dziejów naszego miasta, dzięki czemu wzbogaca on dotychczasowe postrzeganie historii Białegostoku. Przedstawiając go jako ośrodek o ważnych dokonaniach na gruncie życia kulturalnego I Rzeczpospolitej, przedsięwzięcie pozytywnie wpływa na kształtowanie świadomości historycznej i tożsamości jego mieszkańców. Festiwal poprzez organizację większości wydarzeń w Pałacu Branickich przybliża współczesnym kulturę i sztukę czasu powstania Polskiego Wersalu - najpiękniejszego zespołu pałacowo-ogrodowego w tej części Europy.
Od roku 2021 Festiwal rozpoczął funkcjonowanie w rozszerzonej formule chcąc prezentować najciekawsze zjawiska w wykonawstwie szeroko pojętej muzyki dawnej od średniowiecza aż po wiek XIX.
W roku 2023 Festiwal będzie przebiegał pod hasłem "Muzyka spod strzechy i dworu" prezentując głównie świecką muzykę dawną całej Europy.
Rozpoczniemy od Francji i średniowiecznych Pieśni Colina Museta w programie "Wino kobiety i śpiew" Jacka Kowalskiego by następnie zawędrować z zespołem Gaita do średniowiecznej Szkocji i usłyszeć krótką historię szkockich królów, dworów i muzyków XIII i XIV wieku. 8 X upamiętnimy rocznicę śmierci Jana Klemensa Branickiego podczas koncertu "Muzyka Rzeczypospolitej Obojga Narodów" - recitalu klawesynowego z okazji 700 Wilna w wykonaniu Aliny Rotaru (Litwa). Na terenie rozległej Diecezji Wileńskiej, do której należał niegdyś Białystok, współistniało wiele tradycji muzycznych, które ukażą zespoły z Polski i Litwy prezentując pod strzechy podlaskiej i litewskiej - Pieśni Nabożne wykonywane przez lud pogranicza. Eksplorując natomiast muzykę świecką, wystawimy spektakl taneczny Sobieski i Marysieńka - Baletu Cracovia Danza oraz w dzień Imienin Patronki Festiwalu 19 XI operę G.Ph.Telemanna - Pimpinone.
Harmonogram:
Niedziela (01.10)
19:00 - Koncert kameralny - "Wino, kobiety i śpiew. Pieśni Colina Muset" - Jacek Kowalski i Klub św. Ludwika - Aula Magna Pałacu Branickich
Niedziela (08.10)
17:00 - Muzyka Rzeczypospolitej Obojga Narodów - recital klawesynowy z okazji 700 Wilna - Chiara e lucente stella - ALINA ROTARU – klawesyn (Litwa) - Ratusz w Białymstoku
Niedziela (15.10)
19:00 - Koncert pt. "Kantičkos i Pieśni Nabożne" - GŠ Ansamblis (Litwa) i Starosielskie Bractwo Śpiewacze (Polska) - Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Białymstoku
Sobota (21.10)
19:00 - Koncert kameralny - "Seria niefortunnych zdarzeń - Muzyczna historia średniowiecznej Szkocji" - Gaita (Szkocja)
Aula Magna Pałacu Branickich w Białymstoku
Niedziela (05.11)
19:00 - Spektakl taneczny - Sobieski i Marysieńka – Balet Cracovia Danza - Kino Ton w Białymstoku
Niedziela (19.11)
19:00 - Spektakl operowy - G.Ph.Telemann - Pimpinone - opera komiczna - Aula Magna Pałacu Branickich
Małgorzata Trojanowska - sopran, Maciej Falkiewicz - bas, Paweł Chomczyk - reżyseria, Orkiestra Smyczkowa Zespołu Muzyki Dawnej Diletto pod. dyr. Anny Moniuszko
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.