Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-05-15 - 2024-05-18
Organizatorzy zapraszają na VIII edycję Festiwalu Literackiego Autorzy i książki w Książnicy Podlaskiej.
Tegorocznym tematem przewodnim Festiwalu jest SMAK! Jednak nie chodzi tylko o kwestie kulinarne, chociaż i tych nie zabraknie. SMAK to temat znacznie szerszy, wręcz mistyczny sposób doświadczania zmysłowego. Obecny jest w celebrowanych posiłkach, ale i mądrym napawaniem się ich kunsztem, jednak możemy mówić o nim także w kontekście gustu, który określa odbieraną przez nas sztukę, jako pokusach życia, które dają radość, ale potrafią wywieść na manowce. SMAK jest obecny w dziełach literackich i naszej historii, jest przepełniony tradycją i wyprzedza swoje czasy, kusi i zniewala oraz przywraca jasność i zdrowie. Taki też będzie SMAK naszych spotkań.
Harmonogram:
15.05. - godz. 18:00
Spotkanie z Julią Bator + po spotkaniu stand-up Krzysztofa Szubzdy Julita Bator
Julita Bator - jest popularyzatorką zdrowego trybu życia oraz propagatorką wyeliminowania z diety szkodliwych składników. Na własnej skórze przekonała się, że zamiana "chemii" na jedzenie poprawia stan zdrowia i samopoczucie. Swoje doświadczenia opisała w bestsellerowej książce "Zamień chemię na jedzenie", pełnej porad oraz przepisów na zdrowe i smaczne potrawy. Pozycja ta zdobyła status kultowej wśród osób zainteresowanych zdrowym odżywianiem.
16.05. - godz. 18:00
Spotkanie z Łukaszem Modelskim z degustacją potraw literackich
Łukasz Modelski - z wykształcenia historyk sztuki i kultury średniowiecza, z zawodu redaktor (m.in. wieloletni wiceszef „Twojego Stylu"). Autor reportaży historycznych i zbiorów wywiadów oraz książek dotyczących historii kuchni. Pisujący o winie i gastronomii felietonista, uczestnik wielu inicjatyw kulinarnych, związanych m.in. z próbą określenia kanonu polskiej kuchni. Znany z radia ("Droga przez mąkę" na antenie Dwójka - Program 2 Polskiego Radia ), telewizji (m.in. "W kotle historii", "Kuchnia Jagiellonów", "Kuchnia dwudziestolecia"), książek (m.in. "Kuchnia na plebanii" i "Piąty smak"). Jego "Dziewczyny wojenne" stały się kanwą hitowego serialu telewizyjnego Wojenne Dziewczyny.
17.05. - godz. 17:00
Spotkanie ze Zbigniewem Stryjem
Zbigniew Stryj - polski aktor filmowy i teatralny, reżyser. Występuje w Teatrze Nowym w Zabrzu, w którym pełni również funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych. Szerokiej publiczności znany ze swych ról filmowych (m.in. "Karbala", "Jack Strong", "Generał Nil") oraz seriali (m.in. "Na Wspólnej", "Korona królów: Jagiellonowie", "Na dobre i na złe"). Oprócz tego maluje obrazy i pisze wiersze.
17.05 - godz. 19:00
Spotkanie z Michałem Koterskim
Michał Koterski - polski aktor, prezenter telewizyjny, satyryk. Wystąpił w licznych filmach, z czego wiele ma status dzieł kultowych (m.in. "Ajlowju", "Dzień świra" czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami"). 12 kwietnia 2023 premierę miała jego książka biograficzna pt. Michał Koterski. To już moje ostatnie życie, w której opisał m.in. walkę z uzależnieniem i nawrócenie do Boga.
18.05. - godz. 17:00
Spotkanie z Joanną Brodzik
Joanna Brodzik jest polska aktorką, znaną z seriali "Graczykowie", "Kasia i Tomek", "Magda M." oraz "Dom nad rozlewiskiem" i jego kontynuacjach oraz wielu innych. Prowadziła program kulinarny Apetyt na miłość (2002) w Polsacie, cykl Ona, czyli ja dla TVN Style (2005), autorski program Dookoła siebie dla TVP2 (2006-2007) i program kulinarny Brodzik od kuchni (2010) w TVP1. Pod koniec 2021 roku wydała książkę "Umami. Opowieści i przepisy". UMAMI to mądra i dowcipna opowieść kulinarna przeplatana sprawdzonymi przepisami zarówno na doskonałe potrawy kuchni tradycyjnej, jak i na egzotyczne dania z różnych zakątków świata. Bogactwo światowej kuchni zmieszane jest z przepisami pochodzącymi od pierwszej mistrzyni kulinarnej Joannny - babci Jadzi, która pochodziła z Hajnówki i wiele podlaskich smaków na stałe przemyciła do wspomnień autorki.
18.05. - godz. 19:00
Spotkanie z Anną Jurksztowicz
Anna Jurksztowicz - polska piosenkarka i producentka muzyczna. Jej przeboje "Stan pogody", "Diamentowy kolczyk" zna i kocha cała polska, a czołówki seriali (m.in. "Na dobre i na złe" i "Ranczo") rozpoznawane są po pierwszych nutach. Napisała książkę "IQuchnia czyli jak inteligentnie jeść i pić" w której w przyjemny i dowcipny sposób pisze o tym jak być doskonałą panią domu, nie siedząc w kuchni godzinami.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa "Dzikie smaki" autorstwa Pawła Stasiewicza - Dzikiego Kuka, która odbędzie się w Galerii Parter w dniach 15-18 maja. Wystawa prezentuje eksperymenty z wykorzystaniem dziko rosnących roślin, grzybów, owadów i wszystkiego co można kreatywnie wykorzystać w kuchni. Na poszczególnych fotografiach przedstawione są etapy drogi prowadzącej do dzieła, jakim jest potrawa. Multimedialna wystawa twórcy Fanpage'a Dziki Kuk pozwala zdać sobie sprawę, że na naszych talerzach jest mnóstwo miejsca na stokrotki, żołędzie, fiołki, kwiatostany leszczyny i purchawki.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.