Festiwal Kultury Staropolskiej - Starosielskie Prezentacje

dodane dnia: 2023-07-26 przez: Dali01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Festiwal Kultury Staropolskiej - Starosielskie Prezentacje
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2023-08-31 - 2023-09-24
Organizatorzy zapraszają na Festiwal Kultury Staropolskiej - Starosielskie Prezentacje.

Starosielskie Prezentacje - Festiwal Kultury Staropolskiej odbył się po raz pierwszy w 2019 roku na 100 lecie Starosielc. Zarówno pierwsza jak i edycje w kolejnych latach spotkały się z ogromnym uznaniem lokalnej społeczności w sposób wyjątkowy upamiętniając ważne dla niej i wszystkich Polaków rocznice.


Festiwal jest platformą prezentacji artystycznych lokalnych zespołów i zaproszonych gości. Tematyka prezentacji artystycznych jest zawarta w nazwie Starosielce - w której pobrzmiewa staropolskość, sielskość i związek z kulturą ludową oraz tradycyjną. Staropolskość jest również kojarzona z Rzeczpospolitą Obojga Narodów a właściwie wielu narodów, zazwyczaj zgodnie żyjących pod wspólnym dachem - ludu Litwy, Rusi i Korony. Usytuowanie Starosielc i Białegostoku kiedyś na styku tych narodów a na obecnych kresach jest również szansą na budowanie wzajemnych relacji nie zapominając jednakże o własnej tożsamości oraz o pięknych kartach współegzystowania obok siebie wielu nacji w historii Polski.


Festiwal w 2019 roku związany był z rocznicą odzyskania Niepodległości przez Białystok 19 lutego 1919 roku, 100 leciem Starosielc i otrzymaniem praw miejskich 25 września 1919 r. Lokalna społeczność również obchodziła 100 lecie poświęcenie kościoła - 31 sierpnia 1919 r. będącego w kolejnych latach pierwszą świątynią parafialną w Starosielcach.

W 2020 roku Festiwal uczcił dzień 16 września 2020 i 195 rocznicę śmierci Franciszka Karpińskiego, autora Pieśni Nabożnych, które były po raz pierwszy wykonywane w Białymstoku oraz w zostały wydane drukiem w Supraślu. W roku 2020 obchodzony był w Polsce rok Stanisława Żółkiewskiego (1547-1620) z racji na 400 letnią rocznicę jego urodzin (7 października 1620) i tę rocznicę również przybliżyliśmy odbiorcom Festiwalu prezentując w tym dniu koncert finałowy.

Rok 2021 to 230 rocznica Konstytucji 3 maja oraz 4 października 280 rocznica urodzin Fr. Karpińskiego. W związku z ww. rocznicami wydarzenia artystyczne koncentrowały się na kulturze staropolskiej w okresie XVIII wieku i epok wcześniejszych.

W 2022 roku z okazji rocznicy 100 lecia parafii pw. św. Andrzeja Boboli wydarzenia ukazywały muzykę z czasów św. Andrzeja Boboli a także jeden z koncertów poświęcony został wspomnieniu ofiar wojny na Ukrainie prezentując m.in. śpiewy ludowe z Podlasia śpiewane na okoliczność śmierci bliskich.

W roku 2023 Festiwal upamiętni wiele ważnych rocznic historycznych, mając na celu wzrost świadomości narodowej społeczności lokalnej. Zasięg zadania podobnie jak w latach ubiegłych obejmie również melomanów z poza regionu poprzez realizowane transmisje online.


Białystok w ciągu wieków należał do diecezji Wileńskiej dlatego Festiwal rozpocznie - w rocznicę poświęcenia pierwszego kościoła w Starosielcach.
Odbędzie się koncert upamiętniający 700-lecie Wilna. Z tej okazji zaproszony został zespół z Litwy - GŠ Ansamblis, który wykona repertuar liturgiczny z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów z terenu diecezji Wileńskiej z XVIII wieku. Kolejną wyjątkową rocznicą, która zostanie uczczona podczas festiwalu będzie 340 rocznica Wiktorii Wiedeńskiej 12 września, na pamiątkę której zostało ustanowione Święto Najświętszego Imienia Maryi będące wezwaniem kaplicy przy ul. Szkolnej w Starosielcach. Oprócz Uroczystej Mszy Świętej Odpustowej z muzyką czasów Odsieczy Wiedeńskiej rocznica zostanie upamiętniona koncertem Jacka Kowalskiego i Klubu św. Ludwika - ze staropolską muzyką sarmacką. Podczas Festiwalu zostanie również zaprezentowana muzyka wcześniejsza. Z okazji roku Mikołaja Kopernika - miejscowy Zespół Wokalny Schola Gregoriana Sancti Casimiri zaprezentuję muzykę liturgiczną z jego czasów, z którą, z racji na pełnione funkcje kościelne, mógł mieć styczność. 27 września przypada 490 rocznica urodzin Stefana Batorego i tę postać przybliżymy na Festiwalu poprzez dwa koncerty ze staropolską muzyką Jego czasów.


Program:

Czwartek (31.08)
19:00 - Koncert z okazji 700 lecia Wilna - Clavis Coeli - Muzyka liturgiczna z XVIII-wiecznego rękopisu wileńskich bernardynów - GŠ Ansamblis i Bartosz Izbicki - kościół pw. św. A. Boboli w Białymstoku (wydarzenie z transmisją online)

Niedziela (03.09)
19:00 - Muzyka czasów Stefana Batorego - koncert na 490. rocznica urodzin Stefana Batorego, króla Polski (1533-1586) - Luthien Consort - kino Ton w Białymstoku

Sobota (09.09)
19:00 - Koncert Jacka Kowalskiego z Zespołem Klub św. Ludwika - Sarmacka Wiktoria Wiedeńska - koncert na 340 rocznicę Bitwy pod Wiedniem - kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku (dolny)

Wtorek (12.09)
17:00 - Msza Święta Odpustowa w 340. rocznica zwycięstwa Jana III Sobieskiego nad armią turecką pod Wiedniem (1683) Schola Mulierum Sanctae Hedvigis - kaplica pw. Najświętszego Imienia Maryi w Białymstoku (wydarzenie z transmisją online)

Sobota (16.09)
19:00 - Pieśń o Stefanie Batorym - Koncert z okazji 490 rocznicy urodzin - Zespół Jerycho i Bartosz Izbicki - kościół pw. św. Jadwigi w Białymstoku (wydarzenie z transmisją online)

Niedziela (24.09)
19:00 - Koncert Finałowy - Muzyka liturgiczna z czasów kanonika Mikołaja Kopernika w 550 rocznicę urodzin - Schola Gregoriana Sancti Casimiri - kościół pw. św. Kazimierza w Białymstoku (wydarzenie z transmisją online)


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Miejsce imprezy
Białystok

1607 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39