Festiwal "Kresy i Bezkresy". W programie koncerty spektakle i potańcówka

2023.06.28 10:02
Już niebawem startuje festiwal "Kresy i Bezkresy". Będzie to miejsce do przypomnienia dawnej kultury pogranicza. Wydarzenie będzie trwało 10 dni, podczas których zostanie zaprezentowana sztuka nawiązująca do historii relacji polsko-litewskiej.
Festiwal "Kresy i Bezkresy". W programie koncerty spektakle i potańcówka
Fot: Grzegorz Jaworski
Kościół Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie

Już za chwilę startuje festiwal "Kresy i Bezkresy" w Tykocinie. Skupia się na przypominaniu dziedzictwa polskich Kresów w dialogu z innymi kulturami narodowymi, współtworzącymi tożsamość ziem dawnej Rzeczypospolitej.

Festiwal "Kresy i Beskresy" to unikalne spotkanie różnych form sztuki i praktyk kulturowych, mających na celu przywołanie ducha tego wspaniałego dziedzictwa oraz zastanowienia się nad jego dzisiejszym znaczeniem. Organizatorzy festiwalu uważają, że pielęgnowanie pamięci o dawnej kulturze pogranicza oraz ożywianie rozmowy ze współczesnymi kulturami są niezwykle potrzebne, szczególnie w kontekście cienia rosyjskiego imperializmu, który ciągle spada na tę część Europy.

Najbliższa edycja poświęcona jest Wileńszczyźnie. Celem jest zadanie pytania o kształt wspólnej polsko-litewskiej historii i o kulturę tworzoną na pograniczu tych dwóch narodów. Zaplanowane zostały wydarzenia, które odnoszą się do różnych okresów historycznych, począwszy od ciemnej prahistorii plemiennej, poprzez Unię w Krewie, rządy Jagiellonów, okres II Rzeczypospolitej, okupację i Wilno we współczesności.

Podczas festiwalu przybyli będą mieli okazję na spotkanie się z dziedzictwem polskiej kultury powstającej właśnie na Wileńszczyźnie. Nie zabraknie takich nazwisk jak Adam Mickiewicz, Józef Mackiewicz, Czesław Miłosz, czy Tadeusz Konwicki. Zostaną oni przywołani przez artystów i twórców.

Wileńszczyzna to miejsce spotkań Polaków z Litwinami i innymi narodami, które zamieszkiwały ziemie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Organizatorzy festiwalu pragną nie tylko upamiętnić historię, ale także zaprosić artystów, którzy w swoich pracach nawiązują do historycznej tożsamości tego regionu. Szczególnie ważne będzie zaangażowanie młodych twórców, którzy podejmują wysiłek dialogu z dziedzictwem pogranicza i Kresów. Historia tego regionu wyjdzie z muzealnych sal i stanie się polem ekspresji artystycznej w celu uaktualnienia tradycji w teraźniejszości i przyszłości.

- W ramach festiwalu usłyszymy m.in. śpiew polskich i litewskich rycerzy pod Grunwaldem, muzykę litewskich Karaimów, przyjrzymy się Janowi Bułhakowi - ojcu nowoczesnej fotografii polskiej, litewskiej i białoruskiej, przypomnimy Mickiewicza, Konwickiego, Miłosza, odkryjemy dzieła współczesnych litewskich filmowców o historii Wilna, podejmiemy debatę o żywotności dziedzictwa unii polsko-litewskiej. Swój udział w Festiwalu potwierdzili znakomici twórcy, m.in. Eustachy Rylski, Tomas Venclova, Herkus Kunčius, Arturas Bumšteinas, Jerzy Hoffman, Janusz Majewski, Maja Komorowska, Marta Lipińska, Piotr Cyrwus, Karolina Cicha z Zespołem, Jerycho, Teatr Wierszalin, i wielu, wielu innych, a także znakomici historycy, odkrywający przed nami nasze wspólne dziedzictwo – zaprasza Jakub Moroz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Festiwal "Kresy i Bezkresy" startuje w piątek (30.06). Pierwsze wydarzenie zacznie się o godzinie 16:00 w Tykocinie.

Harmonogram festiwalu: Kresy i Bezkresy – Festiwal w Tykocinie

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1413 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39