Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-08-26
Organizatorzy zapraszają na seanse 2 filmów w ramach festiwalu "Filmowisko".
Festiwal "Filmowisko" jest propozycją pokazów, będących hybrydą kina obwoźnego, dyskusyjnego, plenerowego i autorskiego. Filmy, pokazy, spotkania z twórcami, możliwość uzyskania odpowiedzi na rodzące się w trakcje projekcji pytania – to wszystko sprawia, że odbiorca otrzymuje propozycję wydarzenia, które w sposób przystępny i atrakcyjny nie tylko edukuje, ale przede wszystkim konfrontuje nasze opinie z faktami i opiniami innych, też takimi, które wzbudzają kontrowersje. Festiwal to także wydarzenia towarzyszące, takie jak wystawy czy panele dyskusyjne. Organizatorem "Filmowiska" jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej wraz z lokalnymi partnerami.
Podczas wydarzenia puszczane będą filmy pt. "Naszość - tylko dla nienormalnych" oraz "Tadeusz Romer. Misja niemożliwa". Po zakończonych pokazach odbędzie się dyskusja.
Harmonogram:
17:00 - "Naszość - tylko dla nienormalnych"
18:20 - "Tadeusz Romer. Misja niemożliwa"
19:15 - Dyskusja po filmach
"Naszość - tylko dla nienormalnych"
Grupa mieszkańców Poznania, w latach dziewięćdziesiątych XX wieku tworzących "Akcję Alternatywną Naszość" wymyśla happeningi ośmieszające polityków, działaczy komunistycznych, organizuje protesty przeciwko zbrodniczej działalności Putina. Międzypokoleniowa i ideowo różnorodna grupa na czele której stał Piotr Lisiewicz wydaje także pismo "Naszość - tylko dla nienormalnych" na łamach którego znalazły się rysunki oraz liczne wiersze tworzone przez członków formacji. Grupa wydała także tomik poezji zatytułowany "Flaki z nietoperza". Ich potyczki z systemem sądowniczym, policją i mediami stają się opowieścią o nieznanej liście swoistych tabu tamtego czasu. Pokazują też uniwersalną i antytotalitarną moc śmiechu i ludzkiej kreatywności.
"Tadeusz Romer. Misja niemożliwa"
FIlm opowiada historię Tadeusza Romera skupiając się głównie na okresie II wojny światowej. Ukazuje reakcję Japończyków na początek wojny (napaść Niemiec na Polskę) i rolę Romera we wzbudzeniu ich sympatii względem Polaków. Następnie - w skrótowy sposób - pokazana jest dyplomatyczna kariera Tadeusza Romera, która doprowadziła go do objęcia stanowiska ambasadora RP w Tokio. Widzowie dowiadują się, przed jakimi wyzwaniami stanął wówczas Romer i jak spieszył z pomocą żydowskim (choć nie tylko) uciekinierom z Polski i Litwy. Ukazana zostaje droga Romera (przez Szanghaj i Afrykę Południową) aż do objęcia przez niego funkcji ambasadora na najtrudniejszej placówce dyplomatycznej - w ZSRR. Tam, sytuację w jakiej się znajduje, dodatkowo komplikuje odkrycie grobów katyńskich, co w konsekwencji prowadzi do zerwania stosunków dyplomatycznych między ZSRR, a rządem polskim na uchodźstwie. Romer trafia na Środkowy Wschód, gdzie spotyka się z wizytującym armię generała Andersa premierem Władysławem Sikorskim. Okazuje się, że Romer jest nieustannie w oku cyklonu wszędzie tam, gdzie dzieje się historia, gdzie ważą się przyszłe losy naszego kraju. Jest jednym z ostatnich, który widzi generała Sikorskiego żywym(przed katastrofą na Gibraltarze). Kolejnym epizodem wojennej działalności Romera jest objęcie przez niego funkcji ministra spraw zagranicznych rządu na uchodźstwie i misja ostatniej szansy: podróż do Moskwy na rozmowy ze Stalinem. Klęska tych negocjacji przyprawia Romera o zawał serca. Ostatnie lata swojego życia spędza na emigracji w Kanadzie, angażując się aktywnie w sprawy tamtejszej Polonii.
Wstęp wolny.