Źle zaprojektowane i wykonane stanowisko pracy sprawia, że wydajność pracownika spada, za to rośnie możliwość wystąpienia wypadków i chorób. Ergonomia pozwala dostosować poszczególne stanowiska pracy do możliwości psychofizycznych człowieka, a także posiadanych przez niego zdolności i ograniczeń. Eliminuje lub minimalizuje w ten sposób możliwość wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń.
Ergonomia – to ma znaczenie
Zaprojektowane i zbudowane zgodnie z zasadami ergonomii stanowisko pracy pozwala zadbać o zdrowie pracowników i ich lepsze samopoczucie, wpływając wydatnie na podniesienie ich efektywności i wydajności. Różne stanowiska pracy wiążą się bowiem z odmiennymi zagrożeniami i charakterystycznymi dla nich schorzeniami. Praca siedząca, na przykład wiążąca się z długotrwałym przebywaniem w wymuszonej pozycji, przyczynia się do dolegliwości ze strony układu szkieletowo-mięśniowego, co wiąże się z przeciążeniem poszczególnych grup mięśniowych i stawów.
Jak wskazują dane przedstawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, choroby układu kostnego, mięśniowego oraz tkanki łącznej w I połowie 2018 roku stanowiły 14,8% łącznej liczby absencji chorobowych (https://www.zus.pl/documents/10182/39590/Informacja+o+absencji+chorobowej+os%C3%B3b+ubezpieczonych+w+ZUS+w+I+p%C3%B3%C5%82roczu+2018+roku.pdf/11362e23-536e-02a0-ec33-ddd36009c082). Podobne dolegliwości pojawiają się na stanowiskach związanych z wykonywaniem pracy fizycznej, co jest zwykle wynikiem przekroczenia dopuszczalnych norm obciążenia oraz długotrwałego przebywania w wymuszonej pozycji. Zagrożenie stanowi w tym wypadku również zbyt duże natężenia hałasu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku wymienione normy przekroczone zostały w 25,4% przypadków (https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/warunki-pracy-w-2017-roku,1,12.html).
Ergonomicznie znaczy bezpieczniej
Obowiązkiem pracodawcy jest zniwelowanie, a jeśli to możliwe – całkowite wyeliminowanie zagrożeń na poszczególnych stanowiskach. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu dostępnych rozwiązań technicznych i technologicznych, a także zaprojektowanych zgodnie z zasadami ergonomii mebli i akcesoriów. Znajdują się one m.in. w ofercie firmy AJ Produkty. Szeroki wachlarz podnośników i wózków transportowych umożliwia przenoszenie ciężkich towarów bądź dużej ich ilości; w ten sposób pracownicy unikają nadmiernego obciążenia w warsztatach i magazynach.
Do zabezpieczenia przestrzeni magazynowych mogą zostać wykorzystane barierki, słupki oraz spełniające tę samą funkcję taśmy zabezpieczające. Pozwalają one wyznaczyć strefy bezpieczeństwa i zagrożenia, zabezpieczając w ten sposób nie tylko pracowników, ale także osoby postronne mogące się tam znaleźć.
Dla zatrudnionych wykonujących pracę w pozycji siedzącej stworzono szeroką gamę ergonomicznych krzeseł balansujących, które zmniejszają napięcie mięśni przykręgosłupowych i mięśni brzucha, a także usprawniają krążenie. W biurach o bardziej formalnym charakterze sprawdzą się ergonomiczne fotele, które można dostosować do indywidualnych potrzeb ich użytkowników poprzez możliwość dopasowania wysokości podłokietników i siedziska, a także kąta nachylenia oparcia. Zarówno w biurach, jak też w innych przestrzeniach firmowych sprawdzą się biurka i stoły z regulowaną wysokością blatu, pozwalające na pracę w trybie siedząco-stojącym.
Jednym z istotniejszych elementów ergonomicznych stanowisk pracy jest ich właściwe oświetlenie także sztucznym światłem. Niezależnie od stanowiska pracy dobrym rozwiązaniem będą lampy sufitowe i biurkowe, które pozwalają na swobodne regulowanie natężenie światła dzięki możności dopasowania ich do aktualnych potrzeb pracowników.
Wykorzystanie zasad ergonomii przy tworzeniu różnych stanowisk pracy nie tylko wpływa na poprawę samopoczucia pracowników i ich zdrowie, ale także na osiągane przez nich wyniki. Z tym zaś wiąże się wynik całej firmy.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]