Entomolodzy odkryli rzadkie chrząszcze w Białymstoku

2024.07.15 09:17
W czwartek (11 lipca) odbyła się prezentacja najnowszej książki z serii "Bioróżnorodność Miasta Białegostoku". Tym razem jest to publikacja o chrząszczach występujących w naszym mieście.
Entomolodzy odkryli rzadkie chrząszcze w Białymstoku
Fot: Diana R.

Już pierwszy rzut oka pozwala stwierdzić, że zdjęcia są fantastyczne i było co fotografować - tak o książce wydanej przez miasto Białystok wyraziła się prowadząca konferencję Urszula Boublej, rzeczniczka prasowa miasta.

Seria "Bioróżnorodność Miasta Białegostoku"

To już 11 z 14 części publikacja poświęcona przyrodzie Białegostoku. Seria "Bioróżnorodność Miasta Białegostoku" ma na celu ukazanie bogactwa fauny i flory stolicy Podlasia i w szczegółowy sposób opisuje najcenniejsze walory przyrodnicze naszego miasta. Poprzednie tomy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, dotyczyły m.in. owadów, gadów i płazów oraz roślin, stanowiących cenne źródło wiedzy zarówno dla mieszkańców, turystów, jak również dla wielu naukowców.

Autorem najnowszej pozycji wydanej przez miasto Białystok jest Jerzy M. Gutowski i Andrzej Lasoń. Znani i cenieni entomolodzy przez 2 lata badali ten zróżnicowany rząd owadów. W Białymstoku występuje wiele gatunków chrząszczy, od tych najbardziej znanych i łatwych do zauważenia, po te rzadkie oraz chronione.

Różnorodność chrząszczy w mieście

Jerzy Gutowski poinformował, że w Polsce występuje 66 gatunków chronionych chrząszczy, z czego 23 są pod ścisłą ochroną. Natomiast w samym Białymstoku bytuje aż 1345 gatunków chrząszczy z 76 rodzin.

- To jest ogromna liczba, niespotykana w żadnym innym mieście. Mamy tu wiele gatunków synantropijnych, takich zależnych od człowieka, żyjących w magazynach. Niektóre z nich są niekorzystne dla człowieka, powodują pewne szkody, ale wśród nich znajdują się gatunki rzadkie, a nawet superrzadkie, np. gatunki chronione: zgniotek cynobrowy, zgniotek szkarłatny - stwierdził autor prezentowanej w CAS (Centrum Aktywności Społecznej) publikacji.

Nowe gatunki chrząszczy w Białymstoku i województwie podlaskim

Badacze w swojej książce zaznaczyli, że 1079 chrząszczy wykazano w Białymstoku po raz pierwszy, a 12 okazało się nowymi w całym województwie podlaskim.

- W Białymstoku jest aż 7 gatunków będących reliktami. Obok gatunków synantropijnych, które znajdziemy w każdym innym mieście, są też gatunki leśne, ponieważ Białystok graniczy z Puszczą Knyszyńską. Znajdują się 2 rezerwaty przyrody: Rezerwat Antoniuk i Rezerwat Las Zwierzyniecki. Ta leśna przyroda jest dobrze zachowana - powiedział Gutowski.

Zasobne w chrząszcze jest też m.in. dolina rzeki Białej, nieczynne wyrobisko piasku przy zakładzie "Silikaty", Park Konstytucji 3 Maja, park przy Pałacu Branickich oraz Park Lubomirskich.

Autorzy książki, badający owady podkreślili, że już po wydaniu publikacji zebrali informacje na temat kilkunastu kolejnych potwierdzonych w mieście gatunkach chrząszczy i spodziewają się, że w przyszłości będą potwierdzane kolejne.

Elektroniczna wersja książki dostępna jest dla każdego!

Goszcząca na konferencji zastępczyni prezydenta Białegostoku Eliza Cybulko oznajmiła, że podobnie jak w przypadku pozostałych części z serii, wersja elektroniczna nowej książki będzie dostępna na stronie internetowej Miasta Białystok w zakładce „Gospodarka Komunalna”.

Zdradziła również, że już w przygotowaniu jest kolejna publikacja poświęcona roślinom chronionym. Dwie kolejne to niespodzianka.

Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl

834 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39