Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dzięki niej użytkownik może np. skorzystać z ulg, które przysługują seniorom, udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych itp.
- Jeśli wcześniej nie korzystaliśmy z takiego cyfrowego portfela z dokumentami, to możemy aplikację ściągnąć ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście wskazać legitymacja emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Co ważne, jeśli wcześniej nie pobraliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, dodając "Dowód osobisty", a następnie dodać "Legitymację emeryta-rencisty" – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Z e-legitymacji korzystają nie tylko osoby, które przeszły w styczniu na emeryturę lub rentę, ale też ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację. Wówczas mogą używać obu tych dokumentów w zależności od potrzeby.
- Najwięcej świadczeniobiorców, którzy pobrali mLegitymację, jest w grupie wiekowej 62-72 lata, następnie w grupie 52-62 lata oraz 72-82 lata. Zdecydowanie najczęściej ze wszystkich świadczeniobiorców z zainstalowania elektronicznego dokumentu skorzystali emeryci – wymienia rzeczniczka.
Mlegitymacja działa w taki sam sposób jak tradycyjny dokument. Wystarczy pokazać ją na ekranie smartfona, by móc korzystać ze zniżek i ulg.
Osoby, które chciałyby jednak dostać legitymację w formie tradycyjnej, plastikowej karty, muszą złożyć sprawie wniosek (formularz ERL). Spersonalizowane karty identyfikacyjne, które zostały wydane emerytom i rencistom przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.
justyna.f@bialystokonline.pl