Edukacja przyszłości. Czy warto wspomagać zdolności techniczne u naszego dziecka?

2024.09.24 09:32
Obecnie żyjemy w świecie mocno zdominowanym przez nowinki techniczne. Również nasze dzieci, nierzadko od małego, obcują z innowacyjnymi rozwiązaniami ułatwiającymi codzienność. Czy warto zatem rozbudzać w dziecku zamiłowanie do nauk technicznych? Podpowiadamy!
Edukacja przyszłości. Czy warto wspomagać zdolności techniczne u naszego dziecka?
Fot: Pixabay

Na własne oczy widzimy, jak ewoluuje współczesna gospodarka. Jest to rozwój niesamowicie dynamiczny, a kluczowym elementem tej transformacji jest właśnie postęp techniczny. Wzrost znaczenia nowoczesnych technologii, robotyki, sztucznej inteligencji czy analizowania danych sprawia, że umiejętności techniczne stają się kluczowe w wielu aspektach życia. Przecież to właśnie w ramach techniki rozwijają się różnego rodzaju technologie.

Badania wskazują, że dzieci które od najmłodszych lat zdobywają podstawowe umiejętności techniczne, wyrastają na jednostki lepiej przystosowane do życia we współczesnym świecie. Poznanie podstawowych pojęć związanych z techniką nie tylko ułatwia im korzystanie z nowoczesnych narzędzi, lecz także rozwija zdolność logicznego rozumowania, myślenia analitycznego oraz kreatywnego rozwiązywania problemów.

Żyjąc na co dzień w erze cyfrowej rewolucji, umiejętność obsługi komputera i korzystania z oprogramowania stają się tak samo ważne jak tradycyjne kompetencje matematyczne czy językowe. Dzieci, które dysponują wiedzą techniczną od najmłodszych lat, w przyszłości mogą zyskać znaczą przewagę konkurencyjną na rynku pracy. A współcześnie coraz bardziej liczą się umiejętności związane z obszarem STEAM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Technika lubi się z matematyką

Można tego nie dostrzegać, jednak cały współczesny świat opiera się na działaniach matematycznych. Matematyka towarzyszy nam na każdym kroku, chociaż nie zawsze mamy tego świadomość. Bez niej nie poradzilibyśmy sobie, robiąc zakupy, odmierzając składniki na ulubione ciasteczka czy używając zegarka.

Poza tym matematyka przydaje się na lekcjach innych przedmiotów szkolnych. Bez znajomości matematyki nikt nie poradzi sobie z zadaniami z fizyki, nie obliczy współrzędnych geograficznych i nie wykona poprawnie zadań z chemii. U podstaw oprogramowania, z którego korzystamy na co dzień, leży system binarny, czyli cyfrowy. Nie bez powodu wynik z matury z matematyki stanowi jedno z kryteriów kwalifikacyjnych na studia z informatyki — to na niej bazują wszelkie nowoczesne technologie.

Umiejętność logicznego myślenia przydaje się w wielu zawodach, a szczególnie w tych związanych z techniką. Królowa nauk jest wykorzystywana w naukach i dziedzinach takich jak: architektura i urbanistyka, automatyka i robotyka, biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, inżynieria procesowa, okrętownictwo czy telekomunikacja. Widząc u dziecka smykałkę do logicznego rozwiązywania problemów, warto rozważyć zapisanie go na dodatkowe zajęcia rozwijające naturalne zdolności. W Superminds Academy prowadzone są kursy japońskiej matematyki i arytmetyki mentalnej dla dzieci i młodzieży.

Podsumowując, edukacja techniczna od najmłodszych lat to inwestycja w przyszłość dzieci, kształtująca jednocześnie pokolenie zdolne do podjęcia wyzwań, jakie obecnie stawia globalny rynek pracy.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1704 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39