Nowe zakazy
Sejm wprowadził kolejne regulacje dotyczące papierosów i e-papierosów. Papierosów elektronicznych nie będzie można, podobnie jak w przypadku innych wyrobów tytoniowych, palić w miejscach publicznych, takich jak przystanki, szpitale, szkoły czy obiekty sportowo-rekreacyjne.
Właściciel lub zarządzający obiektem będzie miał prawo do wyznaczenia palarni nie tylko w hotelach, zakładach pracy czy domach spokojnej starości, ale też na oddziale psychiatrycznym z wyłączeniem oddziałów dysponujących warunkami wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia.
Natomiast w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych z co najmniej dwoma pomieszczeniami możliwe będzie wyłączenie jednej zamkniętej przestrzeni spod zakazu palenia e-papierosów. Miejsce to jednak będzie musiało być wyposażone w wentylację zapewniającą, że dym nie będzie przenikał do innych pomieszczeń.
Nowe przepisy wprowadzają zakaz sprzedaży papierosów elektronicznych i pojemników z płynem osobom poniżej 18. roku życia. W przypadku wątpliwości co do wieku, podobnie jak przy sprzedaży alkoholu czy klasycznych papierosów, sprzedawca będzie mógł zażądać dokumentu potwierdzającego pełnoletność.
Zabroniony będzie też handel papierosami posiadających charakterystyczny aromat (z wyjątkiem papierosów mentolowych, na które ustanowiono w dyrektywie okres przejściowy do 2020 r.). Zakazany będzie również obrót, produkcja i import wyrobów tytoniowych zawierających np. kofeinę i taurynę oraz dodatki o cechach barwiących.
Zmiany dotyczące opakowań
Nowelizacja określa także zmiany dotyczące klasycznych wyrobów tytoniowych. Na ich opakowaniach będą teraz musiały znaleźć się ostrzeżenia zdrowotne (tekstowe i graficzne). Będą to m.in. hasła: "palenie niszczy zęby i dziąsła", "paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko" i "palenie jest przyczyną miażdżycy".
Z opakowań tytoniowych znikną natomiast informacje dotyczące poziomu np. substancji smolistych czy tlenków węgla. W zamian za to na pudełkach pojawią się sformułowania: "palenie zabija - rzuć teraz" oraz "dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji powodujących raka".
Zakazana będzie reklama i promocja e-papierosów oraz pojemników zapasowych.
Nowelizacja oznacza koniec sprzedaży transgranicznej na odległość (np. przez internet) wyrobów tytoniowych i elektronicznych papierosów oraz pojemników z płynem zawierającym nikotynę do ponownego ich napełniania.
Ustawa zacznie obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia, czyli po 20 lipca.
dorota.marianska@bialystokonline.pl