Tradycyjnie 26 maja obchodzimy w Polsce święto wyjątkowe – Dzień Matki. To przecież mamy są z nami od początku życia, a nawet trochę wcześniej. Dbają o nas, doradzają, wspierają i właśnie w podziękowaniu za ich ciężką pracę włożoną w nasze wychowanie, w dniu ich święta mamy okazję podziękować im w sposób szczególny.
Tego dnia młodsze dzieci mogą narysować np. laurkę albo obdarować mamę jakimś drobnym, ręcznie wykonanym upominkiem. Z kolei te starsze i często już dorosłe wręczają kwiaty oraz większe prezenty, oczywiście razem z najszczerszymi życzeniami.
Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą Niedziela u matki. Początkowo co roku - w czwartą niedzielę postu - odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej. W Polsce przedwojennej obchodzono Dzień Matki, przy czym ich organizacją zajmował się Polski Czerwony Krzyż.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl