Dzikie zwierzęta w Białymstoku. Jak uniknąć wizyty dzika?

2021.07.15 13:36
W Białymstoku, szczególnie na obrzeżach miasta, coraz częściej można spotkać dzika. Białostocka Straż Miejska radzi, jak uniknąć jego wizyty oraz sugeruje, co należy robić, gdy dojdzie do spotkania.
Dzikie zwierzęta w Białymstoku. Jak uniknąć wizyty dzika?
Fot: Pixabay

Dziki w mieście

Miasta stały się atrakcyjnym siedliskiem dla wielu dzikich zwierząt, w tym dzików. Głównym powodem jest coraz łatwiejszy dostęp do pożywienia. Wyrzucane przez ludzi śmieci i resztki posiłków, pozwalają dzikom na łatwe przeżycie w mieście.

- Coraz częściej możemy spotkać je na swojej drodze. Dlatego warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji, aby uniknąć niebezpieczeństwa - przekazuje Marta Rybnik ze Straży Miejskiej w Białymstoku.

Problem dzików nie istnieje tylko w Białymstoku (zobacz: Dzik zaatakował psa na spacerze. To się dzieje w Białymstoku). Wiele innych miast Polski boryka się z takimi sytuacjami. Na obrzeżnych dzielnicach Warszawy widok dzików dla poniektórych stał się codziennością, a zwierzęta coraz bardziej się oswajają. Ponadto dzięki wysokiej inteligencji radzą sobie dobrze z wieloma przeszkodami oraz łatwo dostosowują swój tryb życia do ludzi.

- Obecność dzika w mieście dodatkowo potęguje nieustanne poszerzanie się terenów zurbanizowanych. Powiększający się z dnia na dzień zasięg zabudowań ludzkich, bogata w zwierzęcy pokarm roślinność parków i ogrodów, ograniczona liczebność drapieżników i stosunkowo łatwy dostęp do pokarmu. To wszystko powoduje, że problem oraz sam fakt istnienia dzikich zwierząt w miastach i na ich obrzeżach powiększa się każdego dnia - informuje białostocka Straż Miejska.

Co zrobić przy spotkaniu z dzikiem?

O tym, jak zachować się w przypadku spotkania z dzikiem i jakich zasad przestrzegać, aby nie zachęcać zwierząt do odwiedzin w mieście przypominają mieszkańcom funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z przedstawicielami Biura Zarządzania Kryzysowego. Osobom mieszkającym m.in. na osiedlach domków jednorodzinnych zostały przekazane broszury ze wskazówkami co należy zrobić, kiedy wśród ludzi pojawią się dzikie zwierzęta.

Gdy dojdzie do spotkania z dzikiem należy się oddalić, nie wykonując gwałtownych ruchów, nie należy uciekać, ponieważ może to sprowokować zwierzę do ataku. Ponadto nie wolno głaskać, karmić, ani podchodzić do dzika, który pomimo że sprawia czasami wrażenie zwierzęcia oswojonego, to w dalszym ciągu może być niebezpieczny.

Aby zminimalizować skutki działań dzików w mieście, należy:
- zabezpieczyć pojemniki na śmieci;
- nie zostawiać worków ze śmieciami obok kubłów;
- zadbać o to, by opadłe liście, skoszona trawa, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach;
- nie wyrzucać jedzenia do niezabezpieczonych kompostowników i nie dokarmiać zwierząt na własną rękę;
- zadbać o solidne ogrodzenie własnego ogródka.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1707 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39