Dzień Ziemi w innym wydaniu niż dotychczas

2020.04.22 13:35
Dziś (22.04) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Po raz pierwszy nie możemy uczestniczyć w akcjach sprzątania świata, ale nieświadomie przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia Ziemi.
Dzień Ziemi w innym wydaniu niż dotychczas
Fot: UM Białystok
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi

Dziś (22.04) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Pierwszy, amerykański Dzień Ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Do Polski trafiła ona dopiero w 1990 roku. Obecnie na całym świecie Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia.

Celem akcji niezmiennie jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz potrzeba uświadomienia problemów związanych ze zmianami klimatu, brakiem dostępu do wody pitnej czy wymieraniem gatunków.

W ramach obchodów Dnia Ziemi rokrocznie odbywały się akcje sprzątania świata, w której uczestniczyły nawet przedszkolaki. Niestety w tym roku nie możemy uczestniczyć w akcjach związanych ze sprzątaniem ziemi. Jednak nieświadomie przyczyniamy się do oczyszczenia Ziemi.

Obchody Dnia Ziemi w dobie koronawirusa

Biorąc pod uwagę fakt, iż ludzie przebywają w izolacji domowej, zauważalny jest znaczny spadek zanieczyszczenia na chodnikach i trawnikach. Dodatkowo na ulicach pojawia się co raz mniej aut, a co za tym idzie mamy mniej spalin w powietrzu.

Gdy już będziemy mogli wrócić do normalnej rzeczywistości warto zastanowić się nad własną postawą oraz poszukiwać ekologicznych rozwiązań. Dbajmy o to, z czego korzystamy. Ziemia nie jest naszą własnością, my jesteśmy tylko jej gośćmi więc stosujmy się do zasad, które określiła natura.

Należy wziąć pod uwagę codzienną jazdę samochodem, zakup kolejnej pary butów czy nowego sprzętu elektronicznego. Kolejnym rozwiązaniem jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Jak pomóc naturze?

Dobrym pomysłem, wpływającym na zmniejszenie udziału konwencjonalnych źródeł energii w produkcji prądu i ciepła, jest wyposażenie własnego domu w instalację fotowoltaiczną. Może ona polepszyć jakość powietrza w okolicy i pozytywnie wpłynąć na zasobność naszego portfela – poza poniesieniem kosztów początkowych, późniejsze użytkowanie w zasadzie nie generuje wydatków.

W ten sposób wyprodukowaną energię można zużywać na własne potrzeby, a nadwyżkę oddawać do sieci, by w okresie mniejszego nasłonecznienia (zima) również cieszyć się niższymi rachunkami.

– Na nasz ślad węglowy wpływają różne czynniki. Musimy pamiętać, że do wyprodukowania każdego sprzętu potrzebna jest odpowiednia ilość energii. Kupując zbędne rzeczy, przyczyniamy się do nadmiernej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery – podkreśla Radosław Żuk, prezes Fundacji BOŚ.

Projekty Lasów Państwowych

Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW) są jednym z flagowych projektów rozwojowych Lasów Państwowych i idealnie wpisuje się w tematykę tegorocznych obchodów. Działania tego typu prowadzone są przez LP ze względu na postępujące, negatywne zmiany klimatyczne, do których głównie przyczynia się wysoka emisja dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery.

Projekt LGW ma przyczynić się do zwiększenia ilości CO2 pochłanianego przez ekosystem leśny, głównie drzewostany i glebę oraz redukcję emisji gazu z obszarów podmokłych. Obecnie projekt prowadzony jest w 23 nadleśnictwach na terenie całego kraju.

Lasy Państwowe realizują również projekt dotyczący odnawialnych źródeł energii, który jest podstawą do zaopatrzenia w energię elektryczną budynków i środków transportu. Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa energetycznego, redukcja emisji gazów cieplarnianych, poprawa efektywności energetycznej, popularyzacja pojazdów elektrycznych w transporcie drogowym oraz upowszechnienie wiedzy i dobrych praktyk w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl

1522 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39