Fala sierpniowych strajków z 1980 r. zmieniła historię Polski, doprowadzając do powstania NSZZ "Solidarność" – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, a także porozumienia zawarte w Szczecinie, Jastrzębiu i Katowicach, stały się początkiem przemian 1989 r. – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. W tym wielkim zwycięstwie, jaką była "Solidarność" miały udział miliony - najczęściej - anonimowych osób, którzy mimo obaw i strachu przeciwstawili się komunistycznemu kolosowi - przypominają historycy z IPN. - Dzięki sile jedności strajkujących tamtego lata rozpoczęła się droga do wolności i wyzwolenia Polski i Europy z kajdan komunizmu.
Historyczny zryw Polaków w lipcu i sierpniu 1980 r. upamiętnia ustanowione 27 lipca 2005 r. oficjalne święto państwowe - Dzień Solidarności i Wolności. Obchodzone jest 31 sierpnia, w rocznicę podpisania tzw. Porozumień Sierpniowych. W tym roku mijają od tego wydarzenia 42 lata.
- Z tej okazji Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Białymstoku oraz NSZZ "Solidarność" Oddział Podlaski zapraszają na obchody 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych - zaprasza Natalia Krzywicka, asystent Prasowy IPN Białystok.
Obchody rozpoczną się w samo południe. Wtedy planowane jest złożenie kwiatów w trzech miejscach w Białymstoku związanych z "Solidarnością": pod pomnikiem NSZZ "Solidarność" przy kościele św. Kazimierza Królewicza, pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki na skwerze przy pl. Jana Pawła II oraz pod tablicą pamiątkową na budynku Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" przy ul. Suraskiej 1.
O godz. 13:00 rozpocznie się spotkanie historyczne. W siedzibie NSZZ "Solidarność" przy ul. Suraskiej 1 prelekcje wygłoszą: dr Marek Kietliński z Archiwum Państwowego w Białymstoku na temat początków białostockiej "Solidarności", oraz dr Grzegorz Majchrzak z Biura Badań Historycznych IPN dotyczące rozpracowań organów kierowniczych NSZZ "Solidarność" przez Służbę Bezpieczeństwa w latach 1980-1982. Na koniec planowana jest dyskusja.
Przewodniczący Klubu Więzionych i Represjonowanych w Białymstoku zaprasza zaś na uroczystości upamiętniające powstanie NSZZ "Solidarność" na godz. 18.00 pod tablicą memoratywną przy ul. Lipowej 20.
ewelina.s@bialystokonline.pl