Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku wraz ze stowarzyszeniami kombatanckimi po raz kolejny chce oddać hołd żołnierzom walczącym o niepodległość Polski po II wojnie światowej.
Spotkanie upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w niedzielę przed budynkiem kina Ton przy Rynku Kościuszki. O godz. 12.00 rozpocznie się apelem poległych oraz salwą honorową. Pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych zostaną złożone wieńce. Następnie uczestnicy spotkania przejdą pod pomnik Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego, gdzie również złożą kwiaty. Obchody zakończą się modlitwą i złożeniem kwiatów na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada. Spotkanie poprzedzi msza święta odprawiona o godz. 11.00 w Archikatedrze Białostockiej.
W ramach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku i okolicach odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących.
O godz. 13.30 w Pałacu Branickich zaplanowano wystąpienie autorek albumu "W godzinie próby. Żołnierze podziemia niepodległościowego w Białostockiem po 1944 r. i ich losy". O godz. 14.00 w Muzeum Wojska w Białymstoku można wysłuchać wykładu Piotra Łapińskiego "Żołnierze Wyklęci – Białostocczyzna 1944–1956".
W Łapach odbędą się m.in. sesja naukowa dotycząca prac ekshumacyjnych na terenie Aresztu Śledczego, prezentacja wystawy oraz impreza sportowa Wilczym Tropem. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Sokółce wykład na temat kpt. Franciszka Potyrały "Oracza" wygłosi Piotr Łapiński.
Obchody będą trwały nie tylko 1 marca. W poniedziałek w Białymstoku zostanie otwarta wystawa "Milcząc, wołają" Piotra Życieńskiego o ekshumacjach Żołnierzy Wyklętych. We wtorek w Siemiatyczach zaplanowano spotkanie upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, a w środę z wykładem "Armia Krajowa Obywatelska 1945" wystąpi Piotr Łapiński.
Szczegółowy program obchodów:
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Białystok
ewelina.s@bialystokonline.pl