- Po zajęciach student będzie potrafił rozpoznać niedożywienie, zaplanować i prowadzić żywienie enteralne i parenteralne, żywienie pacjenta w okresie poprzedzającym duży zabieg operacyjny, żywienie enteralne dzieci, będzie potrafił założyć sondę do żywienia i obsługiwać PEG*. W efekcie skorzystają na tym przyszli pacjenci obecnych studentów - informuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Zajęcia z leczenia żywieniowego będą prowadzić wykładowcy z Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych UMB, Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia, Alergologii i Pulmonologii Pediatrii UMB, II Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej, Kliniki Neurologii UMB, Kliniki Geriatrii UMB.
Fundacja Nutricia użyczy UMB następujący sprzęt dydaktyczny: jeden fantom pediatryczny do nauki żywienia enteralnego (z możliwością założenia sondy nosowo-żołądkowej i obsługi gastrostomii), dwa fantomy do nauki żywienia enteralnego imitujące osobę dorosłą (z możliwością założenia sondy nosowo-żołądkowej i obsługi gastrostomii), jeden kombinezon do symulacji odczuć starczych.
Umowa zostaje zawarta na okres od 1 września 2023 roku do 30 września 2024 r. z możliwością jej przedłużenia, po przedłożeniu Fundacji wyników ankiety ewaluacyjnej.
* PEG, czyli przezskórna endoskopowa gastrostomia jest sztuczną drogą dostępu do wnętrza żołądka, tworzoną w celu żywienia enteralnego.
24@bialystokonline.pl