- W pierwszym okresie życia dziecka obecność ojca jest niezbędna choćby dla zrównoważenia emocji noworodka - mówi Michał Wroński, psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, zawodowo m.in. prowadzący warsztaty dla rodziców i nauczycieli przedszkolnych, współpracownik Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego oraz Inicjatywy Tato.Net. - Małe dziecko wyczuwa emocje rodziców, a ojciec w tym czasie może być ogromnym wsparciem emocjonalnym dla matki. Może on mieć ogromny wkład w zapewnienie spokoju noworodkowi - dodaje.
W pierwszym okresie życia dziecka pomiędzy rodzicami i dzieckiem rodzi się więź poprzez dotyk. Dziecko wyczuwa puls rodziców i jest on pewnego rodzaju sposobem komunikowania się z nimi. Dlatego warto, aby ojciec uczestniczył w tworzeniu tej więzi: trzymając często dziecko na rękach, kołysząc je na przykład do snu, albo gdy płacze, czy też uczestnicząc w karmieniu.
Rewolucyjnym rozwiązaniem w wypełnianiu roli taty stał się urlop ojcowski. W kodeksie pracy urlop ojcowski obowiązuje od 1 stycznia 2010 roku. W świetle art. 1823 Kodeksu pracy, ojciec dziecka może wziąć tzw. urlop ojcowski także wtedy, gdy na urlopie macierzyńskim przebywa już matka. Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi do końca 2011 roku - 1 tydzień. Natomiast od 1 stycznia 2012 roku wymiar urlopu wzrośnie do 2 tygodni.