Działalność innowacyjna w Podlaskiem jest najwyższa w kraju

2021.04.06 14:42
Województwo podlaskie wg raportu GUS najczęściej tworzy lub wdraża innowacje w Polsce. Ponadto w ostatnich latach 8% podlaskich przedsiębiorstw złożyło wnioski do Urzędu Patentowego o ochronę prawną opracowanych wynalazków - co stanowi najlepszy wynik w kraju.
Działalność innowacyjna w Podlaskiem jest najwyższa w kraju
Fot: Pixabay

Podlaskie na 1. miejscu

Raport Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) "Działalność innowacyjna przedsiębiorstw za lata 2017-2019" wskazuje, że 30,7% podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych tworzy lub wdraża innowacje najczęściej w Polsce. W porównaniu z przedsiębiorstwami z innych regionów jest to najwyższy odsetek, przez co uplasował się na 1. miejscu. W poprzednim zestawieniu podlaskie zajęło 12. miejsce.

- Raport GUS obejmuje okres trzyletni, więc nie są to dane incydentalne, a bardziej trend. W ostatnich latach udział przedsiębiorstw aktywnych innowacyjnie wśród wszystkich podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych wzrósł z 20 do 30%. Dobrą kondycję podlaskiego przemysłu potwierdzają także inne dane makroekonomiczne. Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej oraz eksportu wyraźnie przewyższa średnią krajową i co ważne, pandemia tej sytuacji nie zmieniła – informuje Marek Dźwigaj, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Poza tym, w ostatnich latach 8% podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych złożyło wnioski do Urzędu Patentowego RP o ochronę prawną opracowanych wynalazków, co stanowi również najlepszy wynik w kraju.

Prace badawczo-rozwojowe

Z raportu GUS wynika, że coraz więcej firm z województwa podlaskiego prowadzi prace badawczo-rozwojowe. W ostatnich latach 11,2% podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych prowadziło własne prace B+R.

Aktywność innowacyjna skutkowała wprowadzeniem do oferty nowego produktu, zastosowaniem nowej technologii lub nowych procesów biznesowych. Takie działania, w badanym przez GUS okresie, zrealizowało 22,1% podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych, przy średniej krajowej 18,9%. Pomimo, że coraz więcej podlaskich przedsiębiorstw podejmuje działalność innowacyjną to nakłady, które ponoszą są dwukrotnie niższe niż średnia krajowa.

- Wynika to przede wszystkim ze struktury podlaskiej gospodarki, w której znikomy udział mają przedsiębiorstwa tzw. wysokiej techniki. Wartość koniecznych wydatków na prace badawcze w podlaskim przemyśle, gdzie prym wiedzie przemysł spożywczy, metalowo-maszynowy, czy drzewny jest naturalnie niższa niż np. w przemyśle farmaceutycznym, elektronicznym, chemicznym czy biotechnologicznym. Co wcale nie znaczy, że podlaskie przedsiębiorstwa przemysłowe nie są innowacyjne na swoich właściwych rynkach – podsumowuje Marek Dźwigaj.

Projekty grantowe

218 projektów badawczo-rozwojowych podlaskich przedsiębiorstw, 33 wynalazki, 8 wzorów przemysłowych i 12 wzorów użytkowych - to efekty działalności funduszy grantowych Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, finansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Średnia wartość grantu wyniosła 80 tys. zł. Łącznie skorzystało z nich 144 przedsiębiorstw - najwięcej z sektora metalowo-maszynowego, a nieco mniej z sektora medycznego czy rolno-spożywczego. Z kolei największa cześć wydatków ponoszonych przez firmy dotyczyła prac koncepcyjnych i projektowych, badań zgodności z normami, certyfikacji wyrobów czy testowania produktów.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1817 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39