Dyżury pracowników ZUS poza urzędem. Gdzie i kiedy można będzie skorzystać z pomocy?

2021.08.04 12:48
Pracownicy ZUS będą dyżurować w podlaskich gminach. Pomogą w wypełnianiu wniosków o świadczenia.
Dyżury pracowników ZUS poza urzędem. Gdzie i kiedy można będzie skorzystać z pomocy?
Fot: K. Klimowicz

Wiele osób nie złożyło jeszcze wniosków o świadczenia

Od lipca można składać wnioski w programie "Dobry Start" i chociaż mnóstwo zgłoszeń już wpłynęło, wciąż są osoby, które nie wiedzą jak wypełnić dokumenty lub robią to źle, przez co pieniądze wracają na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pomoc można uzyskać rzecz jasna bezpośrednio w placówce, jednak eksperci będą także dyżurować w okolicznych miejscowościach, by usprawnić cały proceder.

- W tym roku obsługą i wypłatą świadczeń 300 plus, w ramach programu „Dobry Start”, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać tylko elektronicznie poprzez: Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Empatia – przypomina Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

- Część z rodziców wniosek o wyprawkę szkolną złożyła w pierwszych tygodniach lipca. Ci którzy, jeszcze tego nie zrobili, mają czas do końca listopada. Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych ekspertów, zarówno po to, by założyć profil PUE i jak i złożyć wniosek o 300 plus. Z pomocy pracowników ZUS można również skorzystać podczas licznych dyżurów organizowanych w urzędach i placówkach pocztowych. Terminy dyżurów pracowników ZUS w innych instytucjach można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl , w podstronie Dobry Start w zakładce "Dyżury Dobry Start" – dodaje.

- Wiele osób popełnia podstawowy błąd. 300 zł na wyprawkę dla dziecka jest wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy. Rodzice, którzy korzystają z kart przedpłaconych wydanych np. przez MOPS-y, GOPS-y nie mogą wskazywać rachunku z karty. Muszą podać osobiste konto w banku. Coraz częściej obserwujemy, że klienci wpisują we wniosku rachunek z karty przedpłaconej wydanej przez MOPS, GOPS i pieniądze wracają do ZUS. Warto więc sprawdzić, czy we wniosku wpisaliśmy poprawny numer rachunku - mówi rzeczniczka.

Gdzie będą dyżury pracowników ZUS w najbliższych dniach?

4 sierpnia – środa
- Lipsk, MOPS, ul. Kościelna 3,  godz. 9.00 - 12.00;
- Kołaki Kościelne, Urząd Gminy, ul. Kościelna 11, godz. 10.00 - 12.00;

5 sierpnia – czwartek
- Kołaki Kościelne, Urząd Gminy, ul. Kościelna 11, godz. 10.00 - 12.00;
- Mońki, MOPS, ul. Wyzwolenia 12, godz. 10.00 - 14.00;
- Boćki, Urząd Gminy, pl. Armii Krajowej 3, godz. 12.00 - 14.00;

6 sierpnia – piątek
- Michałowo, Urząd Miasta, ul. Białostocka 11, godz. 9.00 - 14.00;

Zakład Ubezpieczeń obsługuje specjalną infolinię (22 290 22 02), na której można uzyskać informacje w sprawie świadczenia "300 plus". Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-00-15.00.

Kto może dostać dodatkowe pieniądze?

Świadczenie w wysokości 300 zł na materiały szkolne mogą otrzymać rodzice, opiekunowie faktyczni, opiekunowi prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalni placówek opiekuńczo-terapeutycznych i osoby uczące się. W przypadku, gdy rodzice na zmianę zajmują się dzieckiem (zgodnie z orzeczeniem sądu), to świadczenie będzie im wypłacane w połowie tej kwoty.

Pieniądze na materiały szkolne otrzymają także uczniowie szkół dla dorosłych, w tym policealnych. 300+ przysługuje do czasu ukończenia 20. roku życia. Jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, maksymalny wiek wynosi wówczas 24 lata.

Świadczenie "Dobry Start" nie przysługuje przedszkolakom.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1385 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39