Dwukropek Szymborskiej

dodane dnia: 2023-11-19 przez: Dali01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Dwukropek Szymborskiej
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-12-03
Organizatorzy zapraszają na Dwukropek Szymborskiej. Wystąpią Ygor Przebindowski i Dominika Ostałowska.

Rok 2023 w związku został ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborskiej, bowiem 2 lipca 2023 r. obchodzimy stulecie urodzin tej oryginalnej, nietuzinkowej noblistki. Z tej okazji kompozytor i muzyk Igor Przebindowski skomponował muzykę inspirowaną tomem wierszy DWUKROPEK. Tak powstał projekt słowno-muzyczny, w którym obok muzyki wybrzmiewają utwory Wisławy Szymborskiej recytowane przez znakomitą aktorkę, Dominikę Ostałowską.

"Dwukropek Szymborskiej" to projekt słowno - muzyczny poświęcony wybitnej polskiej poetce i pisarce Wisławie Szymborskiej, w setną rocznicę urodzin. Rok 2023 będzie rokiem Wisławy Szymborskiej, i został objęty honorowym patronatem Prezydenta Polski i Ministerstwa Kultury. Wisława Szymborska na stałe wpisała się w historię literatury polskiej, co więcej wpisała się w sposób nieoczywisty.

Swoimi dokonaniami zajęła na jej karcie miejsce szczególne, odrębne, fascynujące, co zostało docenione na świecie poprzez wyróżnienie Wisławy Szymborskiej literacką nagrodą Nobla. Od 1929 roku Wisława Szymborska mieszkała w Krakowie, gdzie debiutowała w 1945 na łamach "Dziennika Polskiego" wierszem "Szukam słowa". W 1952 w Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik" wydała pierwszy tom poetycki "Dlatego żyjemy", w tym samym roku została członkinią Związku Literatów Polskich. W latach 1953–1966była kierowniczką działu poezji tygodnika "Życie Literackie", następnie wlatach 1967– 1981 publikowała w nim felietony "Lektury nadobowiązkowe", które pisała do 2002. W 1983 roku nawiązała współpracę z "Tygodnikiem Powszechnym".

Od 1988 roku była członkinią PEN Clubu, a od 2001roku członkinią honorową Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Szymborska była nierozerwalnie związana z Krakowem i wielokrotnie podkreślała swoje przywiązanie do tego miasta. W twórczości Wisławy Szymborskiej ważne miejsce zajmują także limeryki, z tego względu zasiadała ona w Loży Limeryków. Wisława Szymborska uznawana jest również za twórczynię i propagatorkę takich żartobliwych gatunków literackich, jak lepieje, moskaliki, odwódki i altruiki. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki. W projekcie "Dwukropek Szymborskiej", Ygor Przebindowski sięgnął do wyjątkowej twórczości autorki i skomponował muzykę inspirowaną jej poezją. Jej wiersze z tomu poezji "Dwukropek" stały się punktem wyjścia do tej muzycznej podróży. Choć od śmierci Szymborskiej minie 10lat, dokonania artystki nie przestają zachwycać i inspirować. Podczas koncertu na scenie obok Ygora Przebindowskiego występuje znakomita polska aktorka Dominika Ostałowska, która pomiędzy muzycznymi utworami recytuje poezję naszej słynnej noblistki.


Igor "Ygor" Przebindowski

Muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wibrafonu. Uczeń wybitnego wibrafonisty Bernarda Maselego. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Współpracuje od wielu lat z teatrami, komponując i wykonując muzykę na żywo. Skomponował muzykę do ponad 40 spektakli teatralnych. Współpracował z wybitnymi reżyserami m.in. Agnieszką Glińską, Iwanem Wyrypajewem, Piotrem Cieplakiem, Grzegorzem Wiśniewskim, Anną Augustynowicz. Spektakle z jego muzyką były wystawiane w Warszawie w teatrze Dramatycznym, Studio, Na Woli, Och-Teatrze, Polonii, Montowni, Lalce, Capitolu, Imce, Żydowskim, Młynie, WARSawy, Kamienicy, Komedii, Rampie oraz w teatrze Współczesnym w Szczecinie i w Krakowie w Bagateli…

Tworzy również muzykę do filmów, dokumentów oraz seriali telewizyjnych, m.in. “Mąż czynie mąż” - (2015 serial TVN), “Anioły Żegoty” - (2017 film TVP), “Przepis na sukces” - (2018 film TVP),”Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku(2019 film TVP), “Jerzy Kosiński - prawda przyjaciela” (2021 film TVN), “Na północ od piekła” (2021 TVP film). Komponował muzykę do Teatru Polskiego Radia m.in. “Uciekłami przepióreczka” Teatr Radia PR II (2018) “Nadwrażliwi” Teatr Radia PR 2 (2020). Jest producentem i kompozytorem albumów studyjnych m.in. Jarosława Wasika “Nie dotykaj”(20010), Kamili Kraus “ Brajlem”(2009), Halinki Mlynkovej “Etnoteka” (2011). Od 2013 roku jest współtwórcą i gospodarzem cyklu audycji dla dzieci pt. ”Mała Akademii Piosenki”, które odbywają cyklicznie w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, z udziałem polskich gwiazd estrady m. in. Natalia Kukulska, Anna Jurksztowicz, Kuba Badach, Lora Szafran, Dorota Miśkiewicz, Krzysztof Antkowiak, Katarzyna Gronieci inni. W 2012 roku wydawnictwem Polskiego Radia ukazała się pierwsza autorska płyta, z muzyką Przebindowskiego pt. ”POWIDOKI”, do udziału której zaprosił wybitnych polskich muzyków, m. in. Grzech Piotrowski, Mateusz Smoczyński, Paweł Kaczmarczyk…Dwa lata później, z okazji 70-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ukazała się druga autorska płyta pt. ”POWIDOKI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO”. Patronem płyty jest Muzeum Powstania w Warszawie. Jesienią 2020 roku ukazała się trzecia autorska płyta pt. ”POWIDOKI PÓŁNOCY”, której Honorowy Patronat objęła Ambasada Norwegii. W tym samy czasie pojawiła się na rynku literackim książka, opowiadanie pt. ”AUKCJA”, która jest debiutem literackim.


Start o godz. 18:00.
Miejsce imprezy
ul. Sienkiewicza 4
15-092 Białystok

1900 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39