Dni Sztuki Współczesnej to jedna z czołowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury oraz najstarszy i największy tego typu festiwal w regionie, przybliżający mieszkańcom wartościowe i aktualne zjawiska we współczesnych sztukach, głównie teatrze. Prezentuje wydarzenia i działania z zakresu teatru (alternatywnego, lalkowego, dramatycznego i innych), filmu, muzyki, tańca, sztuki mediów, literatury, sztuk wizualnych i innych. W tym roku odbędzie się po raz 32.
Biuro Podróży i artystka nieznana
Do Białegostoku powraca Teatr Biuro Podróży. Twórcy legendarnego spektaklu "Carmen Funebre" po raz kolejny zmierzą się z trudnym tematem wojny. "Cisza w Troi" to przejmująca opowieść o uchodźcach, ich masowym exodusie na niespotykaną skalę, wywołującym lęk w całej Europie.
Ludomir Franczak przedstawi projekt z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki. Punktem wyjścia "Życia i śmierci Janiny Węgrzynowskiej" jest postać artystki, która całkowicie poświęciła się pracy twórczej, pozostając zarazem osobą nieznaną publiczności i środowisku artystycznemu. Franczak stawia pytania: Jak opowiedzieć o kimś, kto wymyka się poznaniu? Jak pozbierać w całość ludzkie życie i ślady, które po nim pozostały?
Spektakl muzyczny, koszmar wojny i Andersen
Studium toksycznych relacji w małym zamkniętym rodzinnym układzie matka-syn, w którym trwa nieustająca walka o władzę, o dominację, o swoje "ja", zaprezentuje Centrala 71/Supernova. Spektakl muzyczny "Matka Gyubala Wahazara" otrzymał główną nagrodę Tukan Off na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Podczas DSW będzie można obejrzeć też spektakle aktorów z Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Będą to: "Nazywam się wojna" (historie dzieci, które doświadczyły koszmaru wojny) oraz "Amor Omnia Vincit" (opowieść o życiu pisarza Hansa Christiana Andersena).
W plenerze: spektakl dla dzieci
Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi zaprosi dzieci od lat 2 do 102 na spektakl plenerowy "TUWIM Julek - PARA buch, FRAZY w ruch" według scenariusza Marty Guśniowskiej. Poznamy dzieciństwo niesfornego Tuwima Julka, a wszystko to w otoczeniu mobilnej scenografii, z wysmakowanymi lalkami i brawurową muzyką Jacka "Budynia" Szymkiewicza, doskonale znanego z zespołu Pogodno.
DSW w galerii R5
Dni Sztuki Współczesnej zagoszczą też w galerii R5 przy ul. Raginisa. Istnienie galerii to permanentny proces, który zapoczątkowała ekspozycja poświęcona historii budynku przy ul. Raginisa 5. Wystawa "Uparta obecność" to kolejny krok - biorący w niej udział Magdalena Franczak i Paweł Matyszewski, zadziałają w przestrzeni site specific, wydobywając z niej ukryte bądź nieuświadomione wątki i motywy. Artyści zaproszą także na "Kwiatostany" - warsztaty, podczas których zostaną przygotowane kwiatowe wypieki.
anna.d@bialystokonline.pl