Dotacje na solary z opodatkowaniem. Część mieszkańców wycofała się

2018.06.08 15:55
Ministerstwo Finansów wskazuje, że dotacja na odnawialne źródła energii jest objęta podatkiem. VAT musi być zapłacony. Część mieszkańców już zrezygnowała z instalowania OZE na swoich posesjach.
Dotacje na solary z opodatkowaniem. Część mieszkańców wycofała się
Fot: pixabay.com

Ministerstwo Finansów odniosło się do problemu związanego z podatkiem VAT od dotacji na inwestycje w odnawialne źródła energii. W naszym regionie żywo tą kwestią zainteresowani są samorządowcy i mieszkańcy z ponad 60 gmin, bo to oni w ramach projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego chcą skorzystać z możliwości zakupu i montażu instalacji OZE (kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych) na posesjach. Więcej: Dotacje na m.in. solary. Fajnie, ale co z podatkiem?

Natomiast same wątpliwości dotyczą tego, czy VAT ma być płacony tylko od wkładu własnego mieszkańców danej gminy, czy opodatkowana ma być również dotacja.

Okazuje się, że - zdaniem resortu finansów - dotacje na realizację inwestycji w OZE wchodzą do podstawy opodatkowania. Urzędnicy powołując się na unijną dyrektywę, wyjaśniają, że "dotacja podlega opodatkowaniu, jeżeli ma bezpośredni związek z ceną dostarczonego towaru/usługi świadczonej przez otrzymującego dotację. W takiej sytuacji stanowi bowiem wynagrodzenie (bądź jego część) płatne od osoby trzeciej w zamian za dostarczony towar/usługę świadczoną przez otrzymującego dofinansowanie".

Ministerstwo podkreśla jednocześnie, że kwestia VAT-u od dotacji powinna być za każdym razem analizowana indywidualnie, z uwzględnieniem okoliczności towarzyszących danej sprawie.

- Stanowisko Ministerstwa Finansów pociąga za sobą negatywne skutki przede wszystkim dla mieszkańców, którzy zgłosili się do projektów realizowanych przez gminy. Wiele samorządów jest zmuszonych "przerzucić" koszt VAT-u właśnie na nich. To sprawiło, że część mieszkańców wycofała się z projektów, co przekłada się na zmniejszenie liczby instalacji, które będą realizowane w poszczególnych gminach. Mamy w regionie już 30 takich przypadków – skomentował nam opinię resortu wicemarszałek województwa Maciej Żywno.

Do dofinansowania wybrano 62 projekty, w rezultacie zamieszania do tej pory udało się podpisać 39 umów.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1193 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39