Dom

Domy ze stali. Czym się charakteryzują?

2021.06.14 15:46
Coraz większą popularnością cieszą się domy z konstrukcji stalowej. Dają większe pole do działania pod względem projektu domu, a ponadto czas budowy jest nawet 4 razy krótszy od tradycyjnej metody.
Domy ze stali. Czym się charakteryzują?
Fot: Stalovers

Czterokrotnie krótszy czas budowy

Jedną z opcji nowoczesnego budownictwa są zyskujące na popularności domy stalowe. Solidna konstrukcja, szybki czas realizacji oraz energooszczędność – to główne cechy tego rodzaju budownictwa.

– Czas budowy z wykorzystaniem konstrukcji stalowych jest bardzo konkurencyjny. Wybierając tradycyjne budownictwo, trzeba liczyć się z tym, że stan surowy zamknięty lub developerski przy dobrych perspektywach otrzymamy nie szybciej niż po upływie 12 miesięcy. Technologia budowy z konstrukcji stalowych pozwoli nam wymarzonym domem cieszyć się już w trzy miesiące od rozpoczęcia inwestycji – mówi Marek Faszczewski, przedstawiciel firmy Stalovers z podbiałostockiego Księżyna.

"Jesteśmy firmą z długoletnim doświadczeniem w tworzeniu domów zgodnych z oczekiwaniami. Naszą specjalizacją są domy stalowe, których popularność sprawia, że coraz częściej są one wybierane jako alternatywa dla tradycyjnego budownictwa" - czytamy na stronie firmy.

Dzięki budowie domu w technologii stalowej, można uzyskać większe rozpiętości budynku, bez konieczności stosowania podpór, tym samym uzyskać większą powierzchnię użytkową. Dodatkowym plusem jest łatwość w przyszłościowej przebudowie. Dom stalowy powstaje na bazie szkieletu wykonanego z hutniczych profili stalowych, które zapewniają stabilność konstrukcji, a ocynk dodatkowo zabezpiecza je przed korozją.

Współczynnik przenikania ciepła

– Budowa domu w technologii stalowej to również gwarancja energooszczędności. Ciepło nie ucieka przez przegrody budowlane, ponieważ bryła jest całkowicie odizolowana styropianem. Zimne powietrze nie przejdzie do konstrukcji stalowej, która ma zbliżoną temperaturę, jaka panuje wewnątrz domu. Dom jest szczelny jak termos, a o temperaturze pokojowej za pomocą odpowiednich urządzeń mogą decydować jego użytkownicy - tłumaczy przedstawiciel firmy Stalovers.

Według norm europejskich współczynnik przenikania ciepła w budynkach nie powinien być większy niż 0,2 W/m2k - czym jest niższy, tym lepsza izolacja. W przypadku ścian domów budowanych metodą tradycyjną wynosi on 0,21.

– W naszej technologii ściana jest cieńsza, a współczynnik dużo mniejszy i wynosi 0,12. Dobór i zastosowanie odpowiednich systemów odzysku ciepła i ogrzewania pozwala wtedy na uzyskanie dziesięciokrotnie niższego zużycia energii przez budynek. W związku z tym roczne koszty energii standardowego budynku pozwalają na ogrzewanie domu pasywnego przez 10 lat – dodaje Marek Faszczewski.

Budynki w konstrukcji stalowej są mogą być domami pasywnymi, czyli takimi, które praktycznie nie wymagają dostarczania energii z zewnątrz. Zużywają jej nie więcej niż 15 kWh/m2 rocznie. Dla porównania, tradycyjny dom potrzebuje tyle energii na miesiąc. W domach pasywnych prąd i ciepło uzyskuje się z odnawialnych źródeł energii, czyli głównie słońca, ale także ziemi, wody i wiatru.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1701 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39