Ograniczenie śladu węglowego
W Choroszczy powstanie 10 budynków jednorodzinnych oraz jeden budynek usługowy. Całość inwestycji zostanie zrealizowana w oparciu o technologię prefabrykowanego szkieletu drewnianego, co gwarantuje m.in. ograniczenie śladu węglowego oraz zapewnia szybkość budowy.
– Zgodnie z naszą filozofią, budujemy domy, które będą zarówno przyjazne dla środowiska, jak i zdrowe dla mieszkańców. Dzięki zastosowaniu drewna, jedynego w pełni odnawialnego budulca oraz wykorzystaniu prefabrykacji, budynki będą ekologiczne i energooszczędne. Symboliczne wbicie łopaty na inwestycji to zawsze ważny moment. Od tej chwili oficjalnie odmierzamy czas do przekazania kluczy mieszkańcom – informuje Andrzej Schleser, członek zarządu ds. handlowych Polskich Domów Drewnianych.
Aktualnie na ul. Rybackiej w Choroszczy trwają prace przygotowawcze pod płyty fundamentowe.
Krótszy czas budowy
Jednorodzinne budynki powstają w oparciu o szkielet drewniany, wykonany z drzew iglastych.
- Konstrukcja domów powstaje w naszej fabryce w Bielsku Podlaskim. Na placu budowy prowadzony będzie już tylko ostateczny montaż i wykończenie budynków. Dzięki optymalizacji procesu produkcyjnego, w porównaniu do technologii tradycyjnej, czas pracy na budowie skróci się nawet o połowę. Tego typu budownictwo świetnie sprawdza się w krajach skandynawskich. Mamy nadzieję, że przekonamy też naszych rodaków, że nowoczesne, prefabrykowane budownictwo drewniane jest bezpieczne i przyjazne środowisku – uważa Roman Jakubowski, dyrektor handlowy Unihouse S.A.
Domy w Choroszczy powstaną w standardzie energetycznym obowiązującym od stycznia 2021 r. Nowe parametry gwarantują, że budynki będą m.in. dobrze izolowane termicznie. W elewacji zostanie zastosowana wełna mineralna, która sprawdza się lepiej niż styropian. Ponadto w budynkach zostanie zamontowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania i ma pozytywny wpływ na zdrowie poprzez regulacje poziomu wilgotności powietrza. Zakończenie budowy planowane jest pod koniec bieżącego roku.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl