Centrum religijne
Do wojewódzkiej ewidencji zabytków wciągnięto Dom Kultury Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.
Zabytek znajdujący się przy ul. Piastowskiej 13 F pochodzi z 1934 r. Charakteryzuje się prostą bryłą nakrytą dwuspadowym dachem. Niestety nie zachował swej pierwotnej formy historycznej. Był kilkukrotnie przekształcany i utracił część wartości zabytkowych. Pomimo, że budynek jest niepozorny, warto objąć go ochroną.
Jak podkreśla Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Dom Kultury Muzułmańskiej to przede wszystkim pamiątka.
Budynek, o 90-letniej już metryce, początkowo był domem mieszkalnym, później został przekształcony w bibliotekę osiedlową. Po 1981 r., staraniem lokalnej społeczności tatarskiej, spółdzielnia mieszkaniowa "Zachęta" nieodpłatnie udostępniła go na cele muzułmańskiego kultu religijnego i działalność edukacyjno-kulturalną. Od tego czasu odgrywa ważną rolę dla społeczności muzułmańskiej Białegostoku. W 2017 r. budynek stał się własnością Muzułmańskiego Związku Religijnego.
Relikt starych Skorup
Narodowy Instytut Dziedzictwa zarekomendował włączenie budynku do wojewódzkiej ewidencji zabytków przede wszystkim z uwagi na posiadane wartości urbanistyczne.
- Konserwator podzielił opinię NID-u, wskazując głównie na walory drewnianej substancji, z której zbudowany został dom, co pozostaje reliktem dawnej zabudowy zachodniej części dzielnicy Skorupy - uzasadnia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.
Wojewódzka ewidencja zabytków gromadzi wszystkie zabytki znajdujące się w danym regionie. Można powiedzieć, że jest lżejszą formą ochrony niż rejestr zabytków. W tym znajdują się obiekty o ponadprzeciętnych wartościach.
W tej chwili w Domu Kultury Muzułmańskiej prowadzony jest remont. Do czasu jego zakończenia, obiekt jest wyłączony z funkcjonowania. Modlitwy piątkowe odbywają się w Centrum Islamu przy ul. Hetmańskiej w Białymstoku.
24@bialystokonline.pl