Z ogólnopolskiego raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" przygotowanego - w ramach kampanii "Nie trać energii" - przez firmy z branży budowlanej wynika, że 88% badanych zdecydowałoby się na postawienie domu energooszczędnego. Z drugiej jednak strony prawie połowa Polaków uważa rozwiązania efektywne energetycznie za trudniejsze w zastosowaniu. I tak np. wśród najważniejszych kwestii związanych z budową domu, 48% respondentów wskazuje na późniejsze koszty eksploatacji.
- W badaniu na temat wymarzonych rozwiązań energooszczędnych respondenci wskazali na zastosowanie odnawialnych źródeł energii (64%), okien energooszczędnych (59%), na trzecim miejscu znalazło się zdalne sterowanie oświetleniem (48%). Wynika z tego, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa kolejność działania podczas budowy domu energooszczędnego. Warto wiedzieć, że zanim zdecydujemy się na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, należy najpierw zadbać o właściwą termoizolację budynku i maksymalnie ograniczyć straty ciepła – tłumaczy Piotr Pawlak, ekspert kampanii "Nie trać energii".
Okazuje się również, że wśród rozwiązań energooszczędnych obecnych w polskich domach, najpopularniejsza jest wełna skalna, trzyszybowe okna i elektroniczne termostaty grzejnikowe. Na dalszych miejscach pojawiły się rolety zewnętrzne i bloczki z betonu komórkowego o wysokich parametrach cieplnych. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się odnawialne źródła energii, zdalne sterowanie roletami, oświetleniem i inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Jednocześnie 32% badanych uznało, że w ich mieszkaniu lub domu nie znalazło się żadne z powyższych rozwiązań.
dorota.marianska@bialystokonline.pl